Trải nghiệm homestay và dạo vườn trái cây ở cù lao An Bình

Rate this post

Vitet e fundit, turizmi i kopshtit perëndimor ka qenë vazhdimisht në zhvillim, duke pritur miliona turistë çdo vit. E tërhequr nga peizazhi simpatik i lumit dhe aktivitetet e përvojës unike, Jugperëndimi premton të jetë një destinacion jashtëzakonisht ideal për turistët. Ndër destinacionet tërheqëse të eko-turizmit në Perëndim, është e pamundur të mos përmendet ishulli An Binh. Artikulli vijues i Cakhia TV do të sjellë informacionin e nevojshëm në lidhje me përvojën e qëndrimit në shtëpi dhe kopshtin e frutave në ishullin An Binh.

Ku ndodhet ishulli An Binh?

Një ishull Binh është një ishull i vendosur midis lumenjve Tien dhe Co Chien, në rrethin Long Ho, provincën Vinh Long. Ishulli përbëhet nga 4 komuna: An Binh, Binh Hoa Phuoc, Hoa Ninh dhe Dong Phu.


Një ishull Binh i parë nga lart

Veriu i ishullit An Binh kufizohet me rrethin Cai Be, provincën Tien Giang, perëndimi dhe jugu kufizohen me qytetin Vinh Long. Me një sipërfaqe totale prej rreth 60 kilometra katrorë, ky është një nga vendet më tërheqëse të eko-turizmit në provincën Vinh Long.

Udhëzime për në An Binh Isle

Rruga drejt këtij destinacioni turistik ndahet në dy faza: nga Ho Chi Minh City në Vinh Long City dhe nga Vinh Long City në An Binh Island.

Llojet e mjeteve të transportit që vizitorët mund të zgjedhin: motoçikleta, makina private dhe makina pasagjerësh.

· Nga qyteti Ho Chi Minh në Vinh Long

Qyteti Vinh Long është rreth 135 km në jugperëndim të qendrës së Saigonit.

– Motoçikletë: Përgjatë Autostradës Kombëtare 1A, vizitorët lëvizin përmes Long An në qytetin My Tho. Këtu, vazhdoni në drejtim të Autostradës Kombëtare 1A, kthehuni djathtas te ura My Thuan. Lëvizja nëpër urën My Thuan është në qytetin Vinh Long.

– Makinë private: Për të kursyer kohë, vizitorët duhet të marrin autostradën Saigon – Trung Luong, më pas nga Trung Luong në drejtim të Autostradës Kombëtare 1A deri në urën My Thuan në qytetin Vinh Long.

– Makina e pasagjerëve: vizitorët mund të shkojnë në stacionin perëndimor të autobusëve ose kompanitë e autobusëve në rrugën Le Hong Phong për të blerë bileta për rrugët për në Vinh Long. Koha e udhëtimit me autobus është rreth 3 orë.

· Nga qyteti Vinh Long në ishullin An Binh

Të pranishëm në qytetin Vinh Long, vizitorët lëvizin në terminalin e trageteve An Binh në parkun Song Tien dhe më pas marrin tragetin rreth 15 minuta në ishullin An Binh.


Një traget Binh i çon turistët nga qyteti Vinh Long në ishullin An Binh

Shënim: Gjatë rrugës nga qyteti Ho Chi Minh në ishullin An Binh, ka shumë tabela, kështu që vizitorët mund të jenë të sigurt që të mos shqetësohen për humbjen.

Përvoja e udhëtimit “homestay”.

Me avantazhin e një peizazhi të qetë fshati, tani në ishullin An Binh, janë ndërtuar gjithnjë e më shumë “strehime” të banorëve vendas për t’i shërbyer nevojave turistike të një numri të madh turistësh.

Disa shtëpi “cilësore” në jug në ishullin An Binh mund të përmenden si Phuong Thao, Nam Thanh, Ngoc Sang, Vinh Sang, Ngoc Phuong, Ba Linh, Bay Trung…

Homestay është një nga llojet më të njohura të akomodimit midis të rinjve në vitet e fundit. Udhëtimi në ishullin An Binh, ndalimi në shtëpi është një nga përvojat më interesante që vizitorët nuk duhet të humbasin. Me koston nuk është shumë e shtrenjtë, kjo është një mundësi për ne për të gjetur një jetë fshatar, afër natyrës.

Tham Khảo Thêm:  Six Sigma Là Gì? 5 Nguyên Tắc Chính Của Six Sigma

Fjetja në shtëpitë e kopshtit konsiderohet një zgjedhje pothuajse e njohur e turistëve kur vijnë në ishullin An Binh. Nëpërmjet aktiviteteve kolektive të jetuarit dhe të jetuarit me njerëzit vendas do të na ndihmojë të mësojmë për vlerat e jetesës dhe kulturën lokale të njerëzve këtu.


Hapësirë ​​kopshti në banesën e Phuong Thao

Shumica e shtëpive në ishullin An Binh janë shtëpi të njohura me 3 dhoma me 2 krahë të njerëzve jugorë. Edhe pse kryesisht të bëra nga druri dhe gjethet e arrës së kokosit, dhomat këtu janë ende të pajisura plotësisht, duke siguruar qëndrimin më të rehatshëm dhe komod të turistëve.

I strehuar në kopshtet e gjelbëruara të harlisur, shtëpia sjell ajër të pastër, ndjenjë fshatare, por tërheqëse për njerëzit. Përveç pushimit në hapësirën e freskët të kopshtit, këtu vizitorët mund të marrin pjesë edhe në aktivitete të tjera argëtuese unike, të tilla si shkuarja në urën e majmunëve, goditjet me shuplakë në kanale për të kapur peshk, ecja me biçikletë rreth rrugës së fshatit, kanoe, zvarritje përgjatë kanaleve, dëgjim i muzikës popullore. ..

Mund të thuhet se sot forma e turizmit të strehimit në shtëpi është bërë një nga llojet e njohura të turizmit në ishullin An Binh në veçanti dhe në Perëndim në përgjithësi. Përjetimi i jetës idilike të fshatit, të ngrënit së bashku, të jetuarit nën të njëjtën çati me familjen dhe fshatrat përreth është ajo që vizitorët marrin kur zgjedhin të qëndrojnë në shtëpitë e kopshtit. Me pritjen e ngrohtë të njerëzve të Perëndimit, nuk do të jetë shumë e vështirë për ne të mësojmë për kulturën, zakonet e jetesës dhe t’i duam njerëzit këtu.


Turistët që jetojnë në shtëpi në Nam Thanh

Ekskursion në kopshtin e frutave

I favorizuar nga natyra me një klimë të butë, tokë pjellore gjatë gjithë vitit, ishulli An Binh konsiderohet vendi i frutave të kopshtit jugor. Të flasësh për këtë tokë po flasim për pemishtet e harlisura që tërheqin turistë nga afër dhe larg.

Dihet se burimi i të ardhurave të banorëve vendas është falë këtij burimi të ardhurash. Një frut i ishullit Binh është i disponueshëm pothuajse gjatë gjithë vitit, në çdo stinë, secili lloj ka një aromë të veçantë. Nga longan, rambutan, mango, durian në bon bon, sapoche, mangosteen… të gjitha janë të ndërthurura në kopshtet e shtëpive, të kujdesura nga njerëzit sipas standardeve të pastra dhe të sigurta.

Kopshti i frutave në ishullin An Binh konsiderohet një ndalesë e njohur për shumë turistë në udhëtimin e tyre për të zbuluar lumenjtë perëndimorë. Duke ardhur këtu, vizitorët do të emocionohen nga pemishtet e mëdha që janë të rënduara me tendë. Duke udhëtuar në ishullin An Binh në çdo stinë të vitit, vizitorët do të mund të vizitojnë gjithashtu kopshtin e frutave, por koha më ideale është nga fundi i majit deri në korrik – ky është sezoni më i frytshëm i kopshtarëve. Tufa e harlisur e manave të pjekura që mbushin të gjithë kopshtin do ta bëjnë këdo që e viziton gjithashtu të tronditur dhe të emocionuar.

Përveç kësaj, kur vijmë në kopshtet e frutave në ishullin An Binh, mund të ulemi gjithashtu në një gomone për të notuar përgjatë hendekut, për të admiruar peizazhin e gjelbër dhe për të zgjedhur frutat me dorë përgjatë të dy anëve të hendekut. Ndjenja e të zgjaturit për të zgjedhur një tufë manaferrash të pjekura dhe më pas të shijoni shijen e ëmbël dhe të shijshme aty për aty do të jetë një ndjenjë më e mirë se çdo gjë.

Tham Khảo Thêm:  Hướng dẫn cách tạo kênh Youtube đơn giản, nhanh chóng nhất 2022


Kopshti rambutan Binh Hoa Duc është plot me fruta gjatë gjithë vitit

Pasuria dhe ëmbëlsia e frutave këtu është ajo që bën përshtypje të fortë te shumë vizitorë. Në mes të një fshati të qetë, shijimi i disa frutave të vjela nga kopshti duket se na kthen në vitet e fëmijërisë në vendlindje.

Disa kopshte frutash të famshme në ishullin An Binh që turistët mund të vizitojnë si kopshti rambutan Binh Hoa Phuoc, kopshti frutash Ong Sau, kopshti frutash Tam Loc, kopshti frutash An Binh, frutat Six Ton…

Vizita e atraksioneve unike turistike

· Zona turistike Vinh Sang

Adresa: Ndodhet në grupin 14, fshati An Thuan, komuna An Binh, rrethi Long Ho.

E themeluar në vitin 2005, zona turistike Vinh Sang është destinacioni më interesant në Vinh Long duke tërhequr një numër të madh turistësh nga afër dhe larg.

Duke ardhur këtu, vizitorët do të kenë mundësinë të eksplorojnë kopshtin jugor me 15 kasolle peshkimi lumore të ndërtuara prej druri, të mbuluara me gjethe palme. Përveç kësaj, vizitorët mund të vizitojnë edhe zonën ku mbahen kafshët e egra: arinjtë, dhitë, pelikanët, pitonët, kthetrat e mangrove, dreri ylli, derrat etnikë, gibonat me faqe rozë, majmunët, pallonjtë, pulat yje… Sidomos, Vinh Sang Zona turistike ka gjithashtu një liqen prej 200 metrash katrorë për kultivimin e krokodilëve.


Goditja e kanaleve për të kapur peshk në zonën turistike Vinh Sang

Duke vizituar këtë vend, të ftuarit do të përfshihen në lojën emocionuese të kalërimit të strucit. Veshja e një pazari të zi, hipur mbi kurrizin e një zogu gjigant që vrapon në një oborr me rërë më shumë se 200 metra katrorë është një përvojë interesante që vizitorët duhet ta provojnë.

Me një sipërfaqe prej rreth 2 hektarësh, ky resort ka 1.5 hektarë sipërfaqe ujore. Hobi fshatar që tërheq vizitorët më urbanë në Vinh Sang është ndoshta goditja e kanaleve për të kapur peshk. Vizitorët do të shndërrohen në fermerë dhe më pas do të shkojnë në ujë me miqtë për të kulluar, do të konkurrojnë për të kapur peshk me duar ose me shporta e shporta.

· Faltore Tien Chau

Adresa: E vendosur në plazhin Tien, në bregun e majtë të lumit Co Chien, faltorja Tien Chau i përket fshatit Binh Luong, komuna An Binh, rrethi Long Ho.

Pagoda Tien Chau është një nga tempujt më të vjetër të Vinh Long me një histori prej rreth 250 vjetësh. Ky tempull i është nënshtruar 4 restaurimeve me restaurimin më të fundit në vitin 1992.


Arkitektura unike e faltores Tien Chau

Faltorja u themelua nga i nderuari Duc Hoi në shekullin e 19-të me arkitekturën që përfshin: sallën e përparme, sallën kryesore, sallën e mesme dhe pasardhësin. Kabinat janë të rregulluara në stilin e katër shtyllave, duke u zgjeruar horizontalisht dhe vertikalisht falë sistemit të mahijeve. Faltore ka një sipërfaqe prej rreth 7,500 metra katrorë me një çati me pllaka yin-yang, dy porta hyrëse dhe një gardh të spikatur me tulla.

Përpara truallit të tempullit, ka dy pemë të mëdha Bodhi dhe një statujë e Bodhisattva Avalokitesvara. Salla e Budës është e dekoruar dinjitoze me shumë statuja të sofistikuara si Bodhisattva Quan Am, Bodhisattva Maitreya, Perandori Jade, Nam Tao, Bac Dau, Minh Vuong… Faltorja është njohur si një relike historike nga Ministria e Kulturës – Kulturës Kombëtare. .

Tham Khảo Thêm:  Hướng dẫn 5 cách tải video TikTok không có logo đơn giản nhất (Cập nhật 2021)

· Shtëpia e vjetër e zotit Cai Cuong

Adresa: Shtëpia e vjetër e z. Cai Cuong ndodhet në komunën Binh Hoa Phuoc, rrethi Long Ho.

E njohur si një vepër arkitekturore me pamje evropiane e përzier me tipare të lashta aziatike, kjo shtëpi e vjetër ishte fillimisht familja e zotit Pham Van Bon – një pronar i madh tokash në lokalitetin e vjetër të quajtur Z. Cai Cuong.


Brendësia e shtëpisë së lashtë të zotit Cai Cuong

Shtëpia e lashtë Cai Cuong u ndërtua në vitin 1885 në formën e Dinh me dy palosje të rregulluara pingul, pjesa e pasme e shtëpisë është në mes të shtëpisë së përparme, pjesa kryesore anësore është në veri me pamje nga kanali Cai Muoi.

Karakteristika unike e kësaj shtëpie është përzierja e Lindjes dhe Perëndimit në arkitekturën e brendshme dhe të jashtme. Brenda shtëpisë, e gjithë struktura kryesore është prej druri të çmuar dhe e dekoruar në stilin oriental.

Sot, shtëpia e lashtë Cai Cuong trashëgohet dhe menaxhohet nga z. Vo Huynh Long, pasardhësi i brezit të tretë të familjes Pham.

Shijoni kuzhinën jugore

Të provosh aromën fshatare të pjatave në Perëndim në përgjithësi dhe në ishullin An Binh në veçanti është diçka që vizitorët nuk duhet ta humbasin. Mund të përmendim disa pjata tërheqëse janë: peshku gjigant i skuqur, peshku i zier kokë gjarpëri me piper, perime të ziera me salcë të zier, supë e thartë me goby, pulë e zier në avull me gjethe limoni, patate e ëmbël me salcë peshku të papërpunuar…


Dreka në An Binh Isle

Të gjitha pjatat këtu janë të egra dhe bujare në stil nga ujërat jugore. Me përbërës të thjeshtë dhe idilik, vendasit e ishullit An Binh kanë krijuar gjithashtu një stil të veçantë për kuzhinën e kësaj toke.

Përveç kësaj, vizitorët mund të shkojnë në zonën turistike të fermës së akuakulturës Mekong – Dong Phu për të peshkuar vetë dhe më pas të përgatisin pjata të thjeshta në vend. Pjatat e nxehta, të tymosura, të mbushura me aromën e fshatit, do të jenë përshtypja më e fortë në zemrat e vizitorëve që sa herë që e përmendin, ndihen të freskët.

Disa shënime kur udhëtoni në ishullin An Binh

– Njerëzit në Perëndim janë në thelb të sjellshëm dhe të ndershëm, kështu që vizitorët nuk kanë frikë të kërkojnë udhëzime gjatë udhëtimit.

– Duke marrë tragetin përtej lumit për në ishullin An Binh, vizitorët duhet të jenë shumë të kujdesshëm, të mos luajnë dhe të shtyjnë, duhet të ndjekin udhëzimet e stafit në traget.

– Vizitorët duhet të përgatisin krem ​​kundër diellit, kapelë me strehë të gjerë.

– Duke udhëtuar drejt Perëndimit, përgatitja e kremit kundër pickimit të insekteve është shumë e nevojshme.

– Duhet të sjellë ndonjë ilaç për dhimbje koke, dhimbje barku, temperaturë…

– Çmimet e dhomave në shtëpitë në ishullin An Binh zakonisht variojnë nga 500 në 1 milion VND.

Çmimet e biletave për të vizituar kopshtin e frutave zakonisht variojnë nga 40,000 deri në 50,000 VND.

Udhëtimi në ishullin An Binh është një udhëtim i vizitorëve në hapësirën e qetë të fshatit, lumin simpatik. Nëpërmjet përjetimit të banesave në shtëpi, ecja nëpër kopshte frutash si dhe vizita e atraksioneve unike turistike do t’i ndihmojë vizitorët të kuptojnë më mirë kulturën, mënyrën e jetesës dhe njerëzit e Jugut. Cakhia TV uron që të keni udhëtimin më të plotë dhe kuptimplotë në tokën jugore.

Cakhia TVCảm ơn bạn đã đọc bài viết Trải nghiệm homestay và dạo vườn trái cây ở cù lao An Bình . Đừng quên truy cập Cakhia TV kênh trực tiếp bóng đá số 1 Việt Nam hiện nay để có những phút giây thư giãn cùng trái bóng tròn !

Related Posts

Cakhia TV: Địa chỉ xem Live bóng đá miễn phí

Cakhia TV: Link xem bóng đá Euro trực tuyến chất lượng nhất 2023

Cakhia TV là địa chỉ khá quen thuộc với những ai đam mê bóng đá. Web hiện đang trực tiếp những giải bóng hàng đầu thế giới,…

Du lịch bụi đến đảo Phú Quốc cần biết những kinh nghiệm gì?

Nếu bạn đang băn khoăn chưa biết khi đi du lịch bụi đến đảo Phú Quốc cần biết những kinh nghiệm gì thì bài viết này sẽ…

Những quán cafe đẹp và lãng mạn ở Hạ Long

Còn gì bằng một buổi sáng đẹp trời vừa thưởng thức tách cà phê thơm nồng vừa quan sát cảnh tàu thuyền neo đậu, cảnh giao thương…

Danh sách các món ăn ngon thu hút khách du lịch

Nhiều du khách nước ngoài sau khi đi tour Cakhia TV đã khen ngợi những món ăn mà họ đã thưởng thức trong chuyến tham quan. Họ…

Những hòn đảo đẹp nhất ở Hạ Long

Vịnh Hạ Long có 1969 hòn đảo lớn nhỏ, trong đó có rất nhiều hòn đảo tuyệt đẹp khiến du khách phải mê mẩn và ngưỡng mộ….

Những điều hấp dẫn khi đi du lịch Huế ngày Tết

Nëse keni ndërmend të shkoni Turizmi i ngjyrave Në festën e Tet, le të fillojmë të planifikojmë tani për të pasur një udhëtim mbresëlënës pranveror në kryeqytetin…

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *