Top 10 phần mềm làm phim chuyên nghiệp nhất (Update 2021)

Rate this post

Nëse dëshironi të krijoni filma të mrekullueshëm në kompjuterin tuaj, do t’ju duhet mbështetja e Softuer profesional për krijimin e filmave dhe mbështesin shumë veçori thelbësore. Në ditët e sotme, njerëzit priren të duan shumë më tepër të shikojnë filma, kështu që për të tërhequr më shumë njerëz të interesuar për filmin tuaj, patjetër që do të na duhet të investojmë shumë fuqi në prodhimin e produkteve të tij. Në këtë artikull, unë do t’ju prezantoj 10 programet më të mira profesionale të krijimit të filmave sot, të cilët besohen nga shumë përdorues.

Avidemux – Softuer Falas për Krijimin e Filmit për Windows

Softueri më i mirë profesional për krijimin e videove 1

Avidemux është Softuer profesional për krijimin e filmave dhe falas është krijuar për detyra të thjeshta redaktimi si: shkurtimi, filtrimi dhe kodimi i videos në Windows 10/7/8. Ai mbështet një shumëllojshmëri të gjerë të formateve të skedarëve, duke përfshirë AVI, MPEG, MP4 dhe ASF, dhe një shumëllojshmëri të llojeve të kodimit të të dhënave.

Për shkak se ndërfaqja e tij është shumë e thjeshtë, kështu që disa veçori të tilla si afati kohor nuk do të jenë të disponueshme, duke çuar në pamundësinë për të shtuar filtra dhe tranzicione. Përdorimi i synuar i Avidemux është për qëllime praktike, kështu që nëse nevoja juaj për të përdorur softuerin e filmimit është e thjeshtë, mund të konsiderohet një zgjedhje mjaft e mirë. Por nëse doni redaktim më të avancuar, atëherë Avidemux nuk duket të jetë përshtatja e duhur. Pika e tij plus është se çdokush mund ta përdorë lehtësisht pa shpenzuar shumë kohë duke u mësuar me të.

Shkarko tani: Avidemux

Karakteristikat e Avidemux:

 • Formati i importit: AVI, MPEG, MOV, MP4,…
 • Formati i eksportit: AVI, MPEG, DIVX, XVID, MP4,…
 • Pikat e forta: Avidemux ka një ndërfaqe intime, të thjeshtë dhe kodim të shpejtë.
 • Pikat e dobëta: Nuk ka efekte video dhe tranzicione.

OpenShot – Softuer i thjeshtë për redaktimin e videove me burim të hapur

Softueri më i mirë profesional për krijimin e videove 2

Një nga program filmik Softueri më i popullarizuar i thjeshtë me burim të hapur sot është OpenShot, i cili ofron veçori themelore të redaktimit të videos si prerja dhe ndarja. Në të njëjtën kohë, ai gjithashtu mbështet shumë mjete për të ndihmuar në krijimin e tranzicioneve dhe tingujve, duke e bërë të lehtë për ju që të krijoni me sukses një video.

Softuer i thjeshtë për redaktimin e videove Ky program falas ju jep aftësi të pakufizuar për të hapur video në linjën kohore. Mund të shtoni shumë skedarë video dhe audio, së bashku me shabllonet e integruar dhe efektet video, kështu që nëse doni t’i jepni filmit tuaj një kthesë të re, OpenShot do t’ju ndihmojë.

Tham Khảo Thêm:  Cách đổi tên AirDrop trên iPhone, iPad

Shkarko tani: OpenShot

Karakteristikat e OpenShot:

 • Formatet hyrëse: QuickTime, AVI, WMV, MPEG, etj.
 • Formati i daljes: MPEG, AVI, MP4, MOV,…
 • Pikat e forta: Falas, por me funksione të plota.
 • Pikat e dobëta: Duhet të instaloni shtesa shtesë nëse sistemi juaj operativ nuk i plotëson kërkesat e softuerit.

VSDC Video Editor – Softuer profesional falas për krijimin e filmave

Softueri më i mirë për të bërë filma profesionistë 3

VSDC Video Editor ka shumë veçori që mund t’i përdorni falas për të bërë filmat tuaj. Ka një gamë të gjerë funksionesh si filtra, mbivendosje, kalime dhe aftësi për korrigjimin e ngjyrave. Kjo platformë është krijuar për t’u shërbyer përdoruesve që duan një softuer të qetë të krijimit të filmave, madje edhe përdoruesit e rinj mund të shijojnë filmat e tyre. Falë mbështetjes së shumë formateve, është e lehtë të trajtosh të gjithë skedarët e mediave të njohura.

Mund të përdorni gjithashtu mjetin e konvertimit për të kthyer formatin e filmit tuaj në një format tjetër. Ky është mjeti i tij, kështu që ju mund të vendosni lirisht filma në vijën kohore. Gjithashtu, ju mund të eksportoni videot tuaja të filmave në Instagram, Facebook dhe Youtube, që është një aplikacioni i krijimit të filmave Falas që ka shumë veçori mbështetëse. Në veçanti, me veçoritë e redaktimit të videove në formatet 4K dhe HD që shumë pak softuer të lirë mund t’i bëjnë

Shkarko tani: Redaktori i videos VSDC

Karakteristikat e redaktuesit të videos VSDC:

 • Formatet hyrëse: AVI, QuickTime (MP4/M4V, 3GP/2G2, MOV, QT), HDVideo/AVCHD (MTS, M2TS, TS, MOD, TOD), WindowsMedia (WMV, ASF, DVR-MS), DVD/VOB, VCD/SVCD,…
 • Formatet e daljes: AVI, DVD, VCD/SVCD, MPEG, MP4, M4V, MOV, 3GP/3G2, WMV, MKV, RM/RMVB, FLV, SWF, AMV, MTV, etj.
 • Pikat e forta: Ndërfaqe e thjeshtë, e përshtatshme për fillestarët.
 • Pikat e dobëta: Kushton para nëse dëshironi mbështetje teknike.

Shihni gjithashtu: Top 12 programet më të mira profesionale të redaktimit të videove

VideoPad Video Redaktues – Softuer falas për redaktimin e videove i lehtë për t’u përdorur

Softueri më i mirë për të bërë filma profesionistë 4

VideoPad Video Redaktori është softuer për të bërë filma ndër-platformë për fillestarët. Versioni falas i VideoPad mund t’ju ndihmojë të eksportoni vetëm në dy formate. Në këmbim, për të qenë në gjendje ta përdorni rrjedhshëm, nuk do të duhet shumë kohë dhe ndërfaqja minimizohet për të qenë e përshtatshme për regjisorët fillestarë.

kjo eshte nje Softuer i thjeshtë për redaktimin e videove Jashtëzakonisht intuitiv, i pasur me veçori dhe i lehtë për t’u përdorur. Të rinjtë mund të shijojnë një gamë të plotë të veçorive të redaktimit vetëm duke zvarritur dhe hedhur në afatin kohor, dhe një mori kalimesh, efektesh dhe kontrollesh shpejtësie e bëjnë modifikimin më të lehtë.

Nëse ju pëlqen të përdorni tranzicione dhe keni një shumëllojshmëri videoklipesh, VideoPad përfshin mbi 50 efekte për të zgjedhur. Pas aplikimit të efektit, mund të rregulloni shpejtësinë për të krijuar lëvizje të ngadaltë ose të shpejtë.

Shkarko tani: VideoPad Video Redaktori

Karakteristikat e VideoPad Video Editor:

 • Formati i importit: AVI, WMV, MPV, DivX, etj.
 • Formati i eksportit: WMV, AVI
 • Pikat e forta: Ndërfaqe e thjeshtë, e përshtatshme për fillestarët.
 • Pikat e dobëta: Disa veçori kushtojnë para për t’u përdorur.

Kdenlive – Softuer për krijimin e filmave me burim të hapur për shumë sisteme operative

Top 5. softuer profesional për krijimin e videove

Kdenlive është Softuer i thjeshtë për redaktimin e videove Mund të përdoret në shumë sisteme operative si Windows, MacOS, Linux. Ky softuer kombinon veçoritë bazë me veçoritë e avancuara për të krijuar një produkt që filmbërësit profesionistë ta përdorin rregullisht.

Tham Khảo Thêm:  ​Ẩm thực du lịch Sapa

Si një softuer falas për redaktimin e filmave, në fillim ishte mjaft i popullarizuar në mesin e përdoruesve të Linux, por tani mund ta përdorni edhe në Windows dhe Mac. Ka shumë afate kohore që ju të ndjeheni të lirë t’i përdorni. Për disa raste të veçanta, të tilla si përplasjet, Kdenlive mbështet gjithashtu rikuperimin e filmave tuaj, kështu që nuk do të keni nevojë të shqetësoheni për humbjen e asaj që keni bërë.

Shkarkoni tani: Kdenlive

Karakteristikat e Kdenlive:

 • Formatet hyrëse: QuickTime, AVI, WMV, MPEG, etj.
 • Formati i daljes: MPEG, AVI, MP4, MOV,…
 • Pikat e forta: Ju lejon të zgjeroni funksionalitetin me mbështetje shtesë.
 • Pikat e dobëta: Nuk ka mbështetje teknike.

Apple iMovie – Softuer për krijimin e filmave për përdoruesit e Apple

Softueri më i mirë profesional për krijimin e videove 6

iMovie është softueri që vjen me të gjithë kompjuterët Mac të gjeneratës së fundit dhe nuk keni nevojë të paguani asgjë për ta përdorur atë. iMovie do të jetë padyshim zgjedhja e parë për ata që përdorin ekosistemin e Apple me shumë veçori për të mbështetur redaktimin si krijimi i trailerave, efektet e redaktimit, audio, …

Në vetëm disa hapa mund ta ndani filmin tuaj në Youtube ose ta transferoni në iPhone, iPad…Sapo të filloni të përdorni Apple iMovie, do të jetë e vështirë të zotëroni softuerin, por në përgjithësi kushdo Nëse keni përdorur një kompjuter Mac për të punuar, ju duhet ta ketë përdorur një herë këtë softuer falas për krijimin e filmave.

Shkarko tani: Apple iMovie

Karakteristikat e Apple iMovie:

 • Përparësitë: Mbështet redaktimin e filmave 4K, mund të përdoret si në iPhone/iPad.
 • Kundër: Kufizoni 2 video dhe 2 audio kur përdorni.

Shihni gjithashtu: Top 15 programet më të mira të krijimit të videove në kompjuter

Blender – Softuer profesional falas për krijimin e filmave

Softueri më i mirë për të bërë filma profesionistë 7

Blender është një Softuer profesional për krijimin e filmave plotësisht falas për të mbështetur të gjitha sistemet operative më të njohura sot. Ka shumë veçori të avancuara, të tilla si mjete modelimi të bazuara në modifikues, mjete të fuqishme të animimit të personazheve dhe shumë të tjera… program filmik Konsiderohet nga shumë njerëz si i mirë si për Windows ashtu edhe për Mac.

Për fillestarët, është e vështirë të përdoret, sepse ndërfaqja është krijuar për përdoruesit profesionistë. Por avantazhi i tij është se është i lirë për t’u përdorur dhe mund të personalizojë ndërfaqen në mënyrë fleksibël në cilësimet e ngjyrave. Nga ana tjetër, nëse jeni një regjisor gjysmë-profesionist ose dëshironi të çoni montazhin tuaj të filmit në një nivel tjetër, mos kërkoni më larg se Blender.

 • Formati i hyrjes: Të gjitha formatet më të fundit
 • Formatet e daljes: .MOV, .MPEG4, .MP4, .AVI, .WMV, .MPEGPS, .FLV, 3GPP, WebM,…
 • Pikat e forta: Shumë veçori të avancuara, të përshtatshme për përdoruesit profesionistë
 • Pikat e dobëta: Duhet një kohë e gjatë që të mund ta përdorësh rrjedhshëm

HitFilm Express – Softuer falas dhe popullor për krijimin e filmave

Softueri më i mirë profesional për krijimin e videove 8

HitFilm Express është një softuer për të bërë filma Një alternativë e shkëlqyeshme për Adobe After Effects, do t’u japë përdoruesve shumë mundësi për të përdorur efekte vizuale speciale, si dhe pa pagesë për të përdorur mjete gjysmë-profesionale të redaktimit të filmit. Edhe pse si Blender, ky është gjithashtu një softuer për profesionistët, kështu që nëse nuk keni përdorur kurrë ndonjë, softuer për redaktimin e videove Mund të jetë e vështirë për ju.

Tham Khảo Thêm:  Chuối Quết Dừa - Món ăn dân dã ngọt lịm hương quê ở Tiền Giang

Shkarko tani: HitFilm Express

Karakteristikat e HitFilm Express:

 • Formati i hyrjes: AVCHD, AVI, DV, MP4, MPEG, MOV, MMV
 • Formati i daljes: AVI, MP4
 • Pikat e forta: Shumë tranzicione dhe efekte video
 • Pikat e dobëta: Format i kufizuar i daljes, i vështirë për t’u mësuar

Lightworks – Softuer profesional dhe i fuqishëm për realizimin e filmave

9 programet më të mira profesionale të krijimit të filmave

Punimet e dritës do të jenë Softuer profesional për krijimin e filmave E shkëlqyeshme për ata që duan të shtojnë efekte video. Mund të modifikojë 256 video, audio dhe imazhe statike. Por ndërfaqja e përdoruesit është plot me teknika, kështu që është mjaft tërheqëse për përdoruesit. Përveç kësaj, nëse nevoja është më e lartë, mund të përdorni versionin me pagesë të Lightworks.

Për më shumë se 25 vjet, Lightworks është përdorur nga shumë kineast të famshëm si një mjet profesional për të redaktuar filmat e tyre. Mund ta përdorni për të redaktuar video në Youtube dhe filma në formatin 4K. Duke folur për 4K, Lightworks mbështet proxies që bëjnë të mundur që përdoruesit të modifikojnë pa probleme videot 4K. Nëse jeni duke kërkuar për një softuer të redaktimit të filmit 4K, nuk do të jeni në gjendje të injoroni Lightworks.

Shkarkoni tani: Lightworks

Karakteristikat e Lightworks:

 • Formati i hyrjes: çdo format video, audio
 • Formati i eksportit: MP4, MXF, QuickTime, AVI, MTS, MPG, M2T
 • Pikat e forta: Dizajn i zgjuar me shumë veçori të avancuara
 • Pikat e dobëta: Jo i përshtatshëm për fillestarët

ClipChamp – Softuer online për krijimin e filmave për kompjuterë

10 programet më të mira profesionale për krijimin e videove

ClipChamp është një nga faqet kryesore të internetit në krijimin e filmave në internet, ai mbështet shumë veçori themelore si prerja, rrotullimi, ndarja, bashkimi i videove. Përveç kësaj, ClipChamp gjithashtu ofron shumë shabllone video të disponueshme për ju për t’i përshtatur dhe përdorur për filmin tuaj.

Ju do të jeni në gjendje të bëni filma në ClipChamp në vetëm 3 hapa, të krijoni një projekt të ri dhe të tërhiqni dhe lëshoni videon dhe audion tuaj në faqe dhe të futni tekst, tituj, filtra, tranzicione… për të krijuar një film profesional. Karma. Më në fund, vazhdoni ta ruani atë në kompjuterin tuaj dhe keni mbaruar.

Mund të përdoret menjëherë: ClipChamp


Sot në kompjuter ka shumë programe për krijimin e filmave që i ndihmojnë njerëzit të krijojnë filmat e tyre. Për fillestarët, mund të merrni parasysh përdorimin e OpenShot ose Avidemux, por nëse jeni profesionist, mund të zgjidhni ndonjë nga sa më sipër, sepse asnjë softuer redaktimi nuk mund ta bëjë këtë. Është e vështirë për ju.

Cảm ơn bạn đã xem hết bài viết Top 10 phần mềm làm phim chuyên nghiệp nhất (Update 2021), hy vọng rằng với những gì Cakhia TV website xem trực tiếp bóng đá số 1 Việt Nam chia sẻ sẽ giúp bạn giải đáp được thắc mắc của mình !

Related Posts

Cakhia TV: Địa chỉ xem Live bóng đá miễn phí

Cakhia TV: Link xem bóng đá Euro trực tuyến chất lượng nhất 2023

Cakhia TV là địa chỉ khá quen thuộc với những ai đam mê bóng đá. Web hiện đang trực tiếp những giải bóng hàng đầu thế giới,…

Du lịch bụi đến đảo Phú Quốc cần biết những kinh nghiệm gì?

Nếu bạn đang băn khoăn chưa biết khi đi du lịch bụi đến đảo Phú Quốc cần biết những kinh nghiệm gì thì bài viết này sẽ…

Những quán cafe đẹp và lãng mạn ở Hạ Long

Còn gì bằng một buổi sáng đẹp trời vừa thưởng thức tách cà phê thơm nồng vừa quan sát cảnh tàu thuyền neo đậu, cảnh giao thương…

Danh sách các món ăn ngon thu hút khách du lịch

Nhiều du khách nước ngoài sau khi đi tour Cakhia TV đã khen ngợi những món ăn mà họ đã thưởng thức trong chuyến tham quan. Họ…

Những hòn đảo đẹp nhất ở Hạ Long

Vịnh Hạ Long có 1969 hòn đảo lớn nhỏ, trong đó có rất nhiều hòn đảo tuyệt đẹp khiến du khách phải mê mẩn và ngưỡng mộ….

Những điều hấp dẫn khi đi du lịch Huế ngày Tết

Nëse keni ndërmend të shkoni Turizmi i ngjyrave Në festën e Tet, le të fillojmë të planifikojmë tani për të pasur një udhëtim mbresëlënës pranveror në kryeqytetin…

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *