Top 10 bộ phim anime thể thao đáng xem nhất hiện nay (Cập nhật 2021)

Rate this post

Anime japoneze ka shumë zhanre të ndryshme që tërheqin shikuesit. Nga botët magjike magjike në jetën e zakonshme të përditshme. Krahas filmave të dashurisë dhe romantikës, ka edhe filma aksion dhe thriller. aty brenda, anime sportive Është një lloj varësie dhe ka jo pak tërheqje. Keni parë ndonjë serial të tillë? Le t’i hedhim një sy emrave më të njohur në këtë artikull!

Haikyuu Volleyball King – Haikyuu!!

Drejtuar nga: Susumu Mitsunaka, Masako Sato

Viti i lëshimit: 2014

Zhanri: Shkollë, Komedi, Sport

Kohëzgjatja: 85 episode (85 sezone)

Film anime rreth sportit Shikuesi më i njohur në vitet e fundit është mbreti i volejbollit Haikyuu. Aktualisht, kjo vepër është transmetuar vetëm në sezonin 4 dhe vazhdimet janë në përfundim. Manga me të njëjtin emër fitoi çmimin më të mirë në vitin 2016. Prandaj, nuk është e vështirë të kuptosh pse fansat e duan dhe e presin kaq shumë këtë anime.

Fotot më të mira të anime sportive 1

Filmi Mbreti i Volejbollit Haikyuu

Mbreti i volejbollit Haikyuu flet për një nxënëse të shkollës së mesme të quajtur Hinata me pasion për volejbollin. Ai e donte një atlet me një trup të vogël si ai në ekipin Karasuno. Në vitin e saj të fundit të shkollës së mesme, Hinata mblodhi një ekip futbolli dhe konkurroi, por humbi plotësisht nga Kageyama.

Për ironi, në kohën kur ata hynë në shkollën e mesme, këta të dy ishin në të njëjtin ekip. Si do të jetë rrugëtimi i Hinatës drejt pasionit? Film anime sportive Kjo ka implikime të thella si për sportin ashtu edhe për jetën dhe ia vlen të shikohet.

Shihni më shumë: Top 10 filmat qesharak anime që ju sjellin të qeshura

Në dyshemenë e akullit – Yuri!!! ne akull

Drejtuar nga: Sayo Yamamoto

Viti i lëshimit: 2016

Zhanri: Psikologjik, Sportiv

Kohëzgjatja: 12 episode

On the Ice Floor është një nga anime të mira sportive dhe më klasikja sot. Japonezët ndihen gjithmonë krenarë sa herë që e shikojnë këtë film. Në vendin e diellit në rritje, patinazhi artistik është gjithashtu sporti më i njohur. “On Ice Floor” madje ka marrë vlerësime pozitive nga kineastët në mbarë botën.

Fotot më të mira të anime sportive 2

Filmi On The Ice

Filmi flet për një të ri të quajtur Yuri – 23 vjeç, pasi dështoi në një turne patinazhi, ai ndaloi karrierën e tij dhe u kthye në vendlindjen e tij. Atje ai vizitoi përsëri shokun e tij të fëmijërisë Yuko dhe dështoi në një provim të përsosur. Pamjet më pas u regjistruan dhe u postuan në internet. Trajneri gjenial Victor e vuri re dhe i ofroi ta trajnonte. Pas një sërë stërvitjesh të mundimshme, Yuri rifitoi aurën e saj në shesh patinazhi.

Shihni gjithashtu: Top 17 filmat më të mirë romantikë anime që murgeshat nuk duhet t’i injorojnë

Tham Khảo Thêm:  Địa chỉ Bãi Dâu Vũng Tàu nằm ở đâu

Hachigatsu jo Hirushja Nine

Drejtuar nga: Susumu Kudo

Viti i lëshimit: 2019

Zhanri: Shkollë, Sport

Kohëzgjatja: 12 episode

Frymëzuar nga loja me të njëjtin emër, Girls Baseball ka bërë që shumë audienca të reja të dashurohen. Set Anime sportive japoneze Kjo gjithashtu thotë një gjë që bejsbolli në veçanti ose sportet në përgjithësi nuk janë vetëm për burrat. Në vitin 2019, vajzat e bejsbollit janë të pranishme në anime më të mira sportive. Është për të ardhur keq për ju që e doni animacionin por nuk e keni parë këtë film.

Fotot më të mira të anime sportive 3

Filmi për vajzat e bejsbollit

Nxënëse Baseball ka të bëjë me një vajzë të quajtur Tsubasa Arihara e cila ka një pasion për bejsbollin. Megjithatë, në shkollën e saj nuk ka klube bejsbolli për djem dhe vajza. Kështu që në ditën e parë të shkollës, Tsubasa rekrutoi anëtarë të tjerë në klubin që krijoi. Prej aty, ekipi i bejsbollit për femra filloi të funksionojë dhe të praktikojë. Pas përpjekjeve të tyre, ata morën pjesë në turneun kombëtar të bejsbollit për femra. Edhe pse u publikua jo shumë kohë më parë, seriali filma anime sportive Kjo është e dashur nga shumë njerëz.

Shihni gjithashtu: Top 10 filmat më tërheqës anime shkollore sot

SK8 – SK8 Pafundësia

Drejtuar nga: Utsumi Hiroko

Viti i lëshimit: 2021

Zhanri: Sport, Komedi

Kohëzgjatja: 12 episode

Nëse jeni patinator, duhet të shikoni SK8. Film anime rreth sportit Ky film tërheq shikuesit me grafikë jashtëzakonisht të mprehtë dhe komplot të mirë. Megjithëse u shfaq vetëm në fillim të vitit 2021, fansat shpresojnë për vazhdime. Filmi nuk përcjell vetëm kuptimin e pasionit të të rinjve, por edhe dëshirën për të pasur një mjedis të shëndetshëm sportiv.

Fotot më të mira të anime sportive 4

Filmi SK8

SK8 është historia e të rinjve të vitit të dytë të shkollës së mesme të quajtur Langa dhe Renki. Langa sapo ishte zhvendosur nga Kanadaja në Japoni për të studiuar dhe ishte në të njëjtën klasë me Renki. Pasi të dy u njohën me njëri-tjetrin, Langa i pëlqeu shumë mënyra se si Renki bën patinazh. Të dy morën pjesë në “S” – një garë skateboard në një minierë të braktisur. Gjatë lojës, Langa dhe Renki demaskuan shumë truke të pista të kalorësve të skateboard.

Basketboll për të gjithë – Ahiru no Sora

Drejtuar nga: Keizō Kusakawa, Shingo Tamaki

Viti i lëshimit: 2019

Zhanri: Sport, Animacion

Kohëzgjatja: 50 episode

Basketbolli për të gjithë është një film anime sportive pritet të ketë një episod mjaft të gjatë. Aktualisht, versioni Manga i kësaj vepre është ende duke u bërë dhe duke marrë përgjigje pozitive. Vërtetë me emrin e filmit, Basketball For Everyone ka kuptimin e pasionit për sportin. Të gjithë mund ta duan dhe t’i përmbahen një teme të caktuar, duke kapërcyer të gjitha pengesat fizike dhe teknike.

Fotot më të mira të anime sportive 5

Filmi i basketbollit për të gjithë

Ahiru no Sora ka të bëjë me një djalë të quajtur Sora Kurumatani, pamja e të cilit nuk është ideale. Megjithatë, Sora i premtoi nënës së saj se do të dominonte turneun e shkollave të mesme. Për këtë arsye, kur ishte në shkollë të mesme, filloi t’i bashkohej ekipit të basketbollit. Sora zbuloi se kishte shumë njerëz që përdornin lojën e paligjshme. Çfarë do të bëjë ai për të fituar dhe për ta bërë skuadrën të luajë përsëri? Le ta shikojmë serialin së bashku anime sportive Kontrolloni këtë për përgjigjen!

Tham Khảo Thêm:  Sổ tay khi đi du lịch bụi Huế bằng xe máy

Shihni gjithashtu: Top 21 filmat më të mirë në Netflix që ia vlen të shikoni sot

Princi i Tenisit – Princi i Tenisit

Drejtuar nga: Takayuki Hamana

Viti i lëshimit: 2001

Zhanri: Shounen, Shkollë, Sport

Kohëzgjatja: 178 episode

Në listë anime sportive më të mira I dashur nga të rinjtë, Princi i Tenisit është i domosdoshëm. Ky është një serial i kahershëm që ka kohë që po shfaqet dhe ka pasur një sukses komercial. Nga manga te anime dhe filma të gjithë morën vlerësime të larta. Prandaj, mund të thuhet se Princi i Tenisit është një film klasik anime japonez.

Fotot më të mira të anime sportive 6

Filmi Princi i Tenisit

Ryoma Echizen – një djalë i ri që konsiderohet si një mrekulli tenisi jashtëzakonisht e talentuar për të jetuar në Japoni. Edhe pse paksa e befasuar kur mësoi në një mjedis të ri, Ryoma u përshtat shpejt. Ai gjithashtu vendosi qëllimin e tij për të fituar kampionatin kombëtar të tenisit në shkollat ​​e mesme. Gradualisht, Ryoma krijoi stilin e tij të lojës dhe kuptoi se çfarë do të thoshte sporti për të. Edhe miqtë në klub u afruan gjithnjë e më shumë.

Ëndrra e kapitenit Tsubasa – Kapiten Tsubasa

Drejtuar nga: Kato Toshiyuki

Viti i publikimit: 2018

Zhanri: Shkollë, Sport

Kohëzgjatja: 52 episode

Me siguri futbolli – sporti mbret është i preferuari i shumë njerëzve. Në mesin e anime më të mira të futbollit atëherë ndoshta The Grass Dream është në top 1. Shumë kanale televizive të huaja kanë blerë të drejtat e autorit të kësaj vepre japoneze. Madje, The Lawn Dream u rendit në vendin e 41-të nga 100 filmat më të mirë japonezë të animuar të vitit 2005.

Fotot më të mira të anime sportive 7

Filmi The Lawn Dream

Ozora Tsubasa – djali konsiderohet një fëmijë mrekulli në futboll dhe ka një pasion të fortë. Tsubasa gjithmonë ka ëndërruar të luajë për kombëtaren. Pasi hyri në Nankatsu High, ai duhej të luante në ekipin e futbollit të shkollës me shokë të mirë.

Me teknikën e tij superiore, Tsubasa dhe shokët e tij morën pjesë në kampionatin e shkollave japoneze. Më vonë këta janë edhe talentet e rinj të kombëtares U16 për të shkuar në luftë. A do t’i sjellin lavdi atdheut të tyre? Le të shikojmë serialin anime të mira sportive Klikoni këtu për rezultatet!

Keppeki Danshi – Keppeki Danshi! Aoyama-kun

Drejtuar nga: Ichikawa Kazuya

Viti i publikimit: 2017

Zhanri: Komedi, Shkollë, Seinen

Kohëzgjatja: 12 episode

Nëse i doni filmat anime sportive Me pak humor, interesant, Clean Guy nuk është një zgjedhje e keqe. Më parë, manga me të njëjtin emër shitej mirë edhe në tregun japonez. Pas kësaj, adaptimi i filmit anime me të njëjtin emër u transmetua dhe tërhoqi audiencën. Pamjet origjinale, situatat humoristike dhe dramatike janë përshtypjet e shikuesve për Clean Guy.

Filmi The Clean Guy

Filmi flet për një të ri që konsiderohet gjeni i futbollit në shkollën Fujimi – i quajtur Aoyama. Ky djalë u thirr edhe në ekipin japonez të të rinjve falë teknikës së tij. Sidoqoftë, çdo gjeni ka një “të keqe”, dhe Aoyama është një person jashtëzakonisht i pastër. Ai nuk do ta prekë topin dhe as me kokë nëse është i ndotur. Edhe nëse ka një rivënie, Aoyama duhet të mbajë doreza për të ruajtur pastërtinë.

Tham Khảo Thêm:  Lẩu mắm Cần Thơ - Món ngon du khách nhất định phải thử khi đến đây

Unë dua të bëj salto – Backflip!!

Drejtuar nga: Toshimasa Kuroyanagi

Viti i lëshimit: 2021

Zhanri: Sportiv, Psikologjik

Kohëzgjatja: 12 episode

I Want To Tumble është një grup Anime sportive japoneze ka një temë të ndryshme nga animet e tjera në këtë listë. Duke marrë temën e re të pajisjeve sportive, kjo vepër sjell një këndvështrim të ri të të rinjve. Mendimi se kjo temë do të lihet gradualisht në hije në të ardhmen, por I Want To Tumble ka bërë që shumë njerëz të mendojnë përsëri.

Fotot më të mira të anime sportive 9

Filmi Unë dua të rrëzohem

Shōtarō Futaba – student i vitit të parë i cili nuk ka shumë interes për sportin. Ai luante bejsboll më parë, por ishte gjithmonë në stol. Derisa një ditë Futaba pa të praktikonte klubin e gjimnastikës, gradualisht ra në dashuri me këtë sport. Djaloshi vendosi të bashkohej me ekipin dhe kreu shumë lëvizje të vështira akrobatike. Gradualisht, Futaba gjeti pasionin e tij dhe hyri në rrugën e realizimit të qëllimit të tij.

Ace Of Diamond – Ace Of Diamond

Drejtuar nga: Mitsuyuki Masuhara

Viti i lëshimit: 2013

Zhanri: Komedi, Sport, Shkollë

Kohëzgjatja: 178 episode (sezoni 1: 126 episode, sezoni 2: 52 episode)

Ekipi Super Baseball është ndoshta një film anime sportive mjaft e njohur për shumë audiencë. Për shkak se është transmetuar prej kohësh, fansat e kësaj drame janë shumë të mëdha. Pasi sezoni 2 u publikua në 2020, njerëzit ende shpresonin për një vazhdim. Manga me të njëjtin emër ka marrë shumë çmime prestigjioze në vend. Kjo është arsyeja pse edhe sot e kësaj dite, kanalet televizive japoneze ende ritransmetojnë Ekipin Super Baseball.

Fotot më të mira të anime sportive 10

Filmi Super Skuadra e Bejsbollit

Filmi ka të bëjë me një shtambë bejsbolli të quajtur Eijun Sawamura. Fillimisht, ai kishte planifikuar vetëm të ndiqte shkollën lokale dhe të luante me miqtë e tij. Megjithatë, pasi u pyet nga shkolla e mesme Seidou se donte që Sawamura të luante profesionalisht, ai ndoqi thirrjen e zemrës. Me teknikën e shkëlqyer të pitching, Sawamura përparoi në finalet kombëtare. A do ta ndihmojë potenciali i tij ekipin të fitojë, si do të përballet ai me kundërshtarët e tij të njohur?


Më lart janë 10 filmat më të mirë sportiv anime sot. Veprat e sapo publikuara sjellin shumë tema dhe komplote të reja. Dhe filmat që janë transmetuar për një kohë të gjatë janë bërë klasike në botën aktuale të anime. Le të shikojmë filma dhe të kalojmë momente relaksi me familjen dhe miqtë!

Cảm ơn bạn đã xem hết bài viết Top 10 bộ phim anime thể thao đáng xem nhất hiện nay (Cập nhật 2021), hy vọng rằng với những gì Cakhia TV website xem trực tiếp bóng đá số 1 Việt Nam chia sẻ sẽ giúp bạn giải đáp được thắc mắc của mình !

Related Posts

Cakhia TV: Địa chỉ xem Live bóng đá miễn phí

Cakhia TV: Link xem bóng đá Euro trực tuyến chất lượng nhất 2023

Cakhia TV là địa chỉ khá quen thuộc với những ai đam mê bóng đá. Web hiện đang trực tiếp những giải bóng hàng đầu thế giới,…

Du lịch bụi đến đảo Phú Quốc cần biết những kinh nghiệm gì?

Nếu bạn đang băn khoăn chưa biết khi đi du lịch bụi đến đảo Phú Quốc cần biết những kinh nghiệm gì thì bài viết này sẽ…

Những quán cafe đẹp và lãng mạn ở Hạ Long

Còn gì bằng một buổi sáng đẹp trời vừa thưởng thức tách cà phê thơm nồng vừa quan sát cảnh tàu thuyền neo đậu, cảnh giao thương…

Danh sách các món ăn ngon thu hút khách du lịch

Nhiều du khách nước ngoài sau khi đi tour Cakhia TV đã khen ngợi những món ăn mà họ đã thưởng thức trong chuyến tham quan. Họ…

Những hòn đảo đẹp nhất ở Hạ Long

Vịnh Hạ Long có 1969 hòn đảo lớn nhỏ, trong đó có rất nhiều hòn đảo tuyệt đẹp khiến du khách phải mê mẩn và ngưỡng mộ….

Những điều hấp dẫn khi đi du lịch Huế ngày Tết

Nëse keni ndërmend të shkoni Turizmi i ngjyrave Në festën e Tet, le të fillojmë të planifikojmë tani për të pasur një udhëtim mbresëlënës pranveror në kryeqytetin…

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *