Những điều hấp dẫn khi đi du lịch Huế ngày Tết

Rate this post

Nëse keni ndërmend të shkoni Turizmi i ngjyrave Në festën e Tet, le të fillojmë të planifikojmë tani për të pasur një udhëtim mbresëlënës pranveror në kryeqytetin e lashtë. Hue, si shumë rajone të tjera në Vietnam, ka shumë “Gjëra tërheqëse kur udhëtoni në festën e Tet”. Pra, cilat janë ato tërheqje, le të hedhim një vështrim në Cakhia TV:

1. Vizitoni tregun e luleve Hue Tet nga data 23 dhjetor

Ngjyra në ditët Tet është zakonisht e ftohtë dhe ndonjëherë edhe me shi. Duke shkuar nëpër rrugët dhe rrugicat e Hue, lule janë kudo. Ashtu si shumë rajone të tjera në të gjithë vendin, shenja e Tet in Hue janë tregjet e luleve. Nga 23 dhjetori i kalendarit hënor, lulet Tet në Hue shiten përgjatë bregut verior të lumit Parfum, Parkut Nghinh Luong Dinh, Qendrës së Kulturës së Informacionit Provincial ose rrugës së këmbësorëve Nguyen Dinh Chieu. Në festën e Tet, shumica e luleve në shitje janë krizantemë, kajsi, dahlia, pjeshkë… Në Hue, Tet, njerëzit shesin lule të importuara nga Da Lat dhe disa lule tipike si lule Zambaku Nguyet Bieu, krizantemë Bai Dau, Phu Thuong dahlia, lulja e kajsisë Duong Xuan… Ecja në tregun e luleve Tet është një zakon i njerëzve në Hue. Njerëzit shpesh vizitojnë tregun e luleve Tet, admirojnë lulet, shkëmbejnë, blejnë dhe shesin lule dhe sjellin lule në shtëpi për të festuar Tet.

Turistët shkojnë Turizmi i ngjyrave në këtë kohë u bashkua edhe në atë atmosferë ngazëllyese, plot gjallëri. Përveç tregjeve të mësipërme të luleve, vizitorët mund të vizitojnë tregun e kajsive Dien Hoa dhe Festivalin e Luleve të Pranverës në Phong Dien. Ose vizitorët mund të shkojnë në Parkun Phu Xuan përballë Citadelës Hue për të vizituar dhe për të bërë fotografi si suvenire. Ky konsiderohet tregu më i madh i luleve Tet në Hue. Sheshi përballë Qendrës së Kulturës është një treg lulesh në bregun jugor të lumit Parfum, i cili është gjithashtu një vend për të shitur lule Tet. Më të ngarkuarit janë dy tregjet e luleve Tet në Phu Van Lau (përballë shtyllës së flamurit të Citadel) dhe Qendra Provinciale e Informacionit dhe Kulturës (Rruga Hung Vuong). Qindra lule nga të gjitha anët e vendit u shfaqën me bollëk. Përveç dy rrugëve të mëdha me lule sipër, rrugët dhe trotuaret e Hue janë gjithashtu plot me ngjyrat e luleve. Çdo rrugë, rrugicë, cep rruge … kudo mund të shihni skenën e blerjes dhe shitjes së luleve në fundvit.


Një pamje e një cepi të tregut Dong Ba në ditët para Tet

2. Zhyt veten në atmosferën plot zhurmë në tregjet Hue në ditën e 30-të të Tet

Jo vetëm Hue, por edhe në shumicën e rajoneve në Vietnam, çdo treg i Vitit të Ri është i mbushur me njerëz. Veçanërisht për Hue, nëse turistët thonë shpesh se kjo është një vend i “jetesës së ngadaltë”, gjatë Tet, atmosfera është e zhurmshme, urgjente dhe plot zhurmë. Kjo është më e dukshme në tregjet Hue në ditën e 30-të të Tet. Shitësi, blerësi, transportuesi, portieri, ambalazhuesi… të gjithë duket se duan ta bëjnë sa më shpejt të jetë e mundur brenda 1 ditësh në ditën e 30-të të këtij Viti të Ri. Numri i njerëzve që vijnë në tregun e Tet është shumë më i madh se në ditët e javës. Të gjithë blejnë ushqime dhe fruta që të zgjasin “tre ditë Tet”. Duke ecur në rrugët dhe rrugicat e Hue, familja përgatit një tabaka me oferta orizi për fundvit. Dyqanet dallohen me të gjitha ngjyrat nga reçelrat, frutat, artikujt e adhurimit… Veçoritë kulturore të Tet Vietnamese në Hue si pikturat e adhurimit të fshatit Sinh, lule letre Thanh Tien, ëmbëlsira tet fshati Chuon… ku po shkoni? të vëzhgohen nga të ftuarit. Nëse vijnë vizitorë Turizmi i ngjyrave në festën e TetMe siguri do të shihni atmosferën plot zhurmë të festës së Tet, të dukshme në çdo fytyrë të njerëzve.

Tham Khảo Thêm:  Người đại Diện Theo Pháp Luật Của Công Ty Hợp Danh

3. Shikoni fishekzjarre dhe lutuni për një vit të ri të mbarë në natën e Vitit të Ri

Nëse në qytetet e mëdha si Ho Chi Minh City, Hanoi, Da Nang… zakonisht çdo vit, gjatë Tet, ka një shfaqje fishekzjarre për të festuar Vitin e Ri, atëherë është e njëjta gjë në Hue. Në orën 0:00 të natës së ndërrimit të viteve, në qiellin e Kështjellës do të ndizen fishekzjarre. Ky moment është momenti që njerëzit e Hue kanë pritur më shumë se kurrë. Në mes të hapësirës së shenjtë dhe të qetë të Hue, fishekzjarret bëhen më të shkëlqyera dhe vezulluese. Vizitorët mund të bashkohen me rrymën e njerëzve që admirojnë fishekzjarrët mbi kokat e tyre dhe të luten në heshtje për një vit të ri me fat dhe gjëra të mira. Turizmi Hue Nata 30 ka gjithashtu shumë gjëra interesante të tilla! Shikoni fishekzjarrët e Vitit të Ri në kryeqytetin antik të Hue, i cili është gjithashtu një nga Gjëra interesante kur udhëtoni në Hue në festën Tet.


Të shkosh në tempull për të adhuruar Budën në ditët e para të vitit është një zakon i vjetër i popullit vietnamez.

4. Lutuni për më të mirën në derën e Budës në ditën e parë të Vitit të Ri

Të udhëtosh në pranverë për të korrur frytet e para të vitit, duke iu lutur Qenieve Supreme në botën e tyre fetare, është një praktikë e zakonshme e popullit vietnamez çdo festë Tet. Në ditën e parë të Vitit të Ri Hënor, njerëzit në kryeqytetin e lashtë shpesh shkojnë në tempujt ku jetojnë për t’u lutur për fat të mirë dhe gjëra të mira. Hue është e famshme për faltoret e saj të lashta dhe të shenjta. Për shkak të kësaj, gjatë ditëve të javës, tempujt janë të mbushur me turistë dhe në ditët Tet, numri i vizitorëve është shumë më i madh. Lulet në degë po lulëzojnë, peizazhi i faltores është si një vend “përrallor”, duke i bërë zemrat e njerëzve që vijnë në tempull më të gëzuara dhe të qeta. Nese ti shkon Turne me ngjyra Pikërisht në fillim të Vitit të Ri Hënor, mund të shkoni në tempuj të famshëm në Hue për të adhuruar si faltoren Thien Mu, Linh Mu Pagoda, Dieu De Pagoda, Tu Dam Pagoda, Huyen Khong Son Thuong Pagoda, Bao Quoc Pagoda dhe Bao Pagoda Quoc. , Pagoda Thien Lam etj. Përveç lutjes për paqe, shëndet, fat dhe prosperitet në vitin e ri, mund të bëni edhe një shëtitje, të vizitoni tempullin, të shijoni çajin e pranverës dhe të kërkoni letrën e parë të vitit.

5. Brohoritje dhe brohoritje me njerëzit në festivalin e garave me varka në datën 2 Tet.

Vietnamezët, veçanërisht në rajonet veriore dhe qendrore, shpesh kanë shumë festivale në pranverë. Veçanërisht në Hue, nëse shkojnë turistët Turne me ngjyra Gjatë festës së Tet, do të ketë mundësi për t’iu bashkuar rrymës së njerëzve që brohorasin dhe brohorasin për barkat në ekip për të garuar ditën e 2-të të Vitit të Ri. Banorët e kryeqytetit të lashtë zgjedhin shpesh datën 2 Tet si ditën që djemtë e zonës të tregojnë forcën dhe inteligjencën e tyre me garën e garave me varka. Varkat shumëngjyrëshe nga fshatrat janë mbledhur në një lumë për të konkurruar lart e poshtë. Atmosfera në ditën e pranverës është shumë argëtuese me këtë konkurs. Jo vetëm vendasit, organizatat qeveritare, por edhe shumë turistë shkojnë Turizmi i ngjyrave Në festën e Tet mblidhen edhe në të dy anët e lumit për të brohoritur dhe brohoritur. Në mes të daulleve të forta dhe brohoritjeve të gjalla, secili anëtar i ekipit të konkurrencës ishte gjithnjë e më i shpejtë duke vozitur deri në vijën e finishit. Gara e anijeve është një nga argëtimet më të vjetra në Hue, kjo është një bukuri kulturore e njerëzve të Hue gjatë ditëve të Vitit të Ri Hënor.

Tham Khảo Thêm:  Sổ tay khi đi du lịch phượt Mũi Né sau Tết


Hue shpesh organizon një festival garash me varka në 2 Tet

6. Kthim në atmosferën e vjetër Tet në tregun Gia Lac në ditën e 3 të Tet

Origjina e këtij tregu u themelua nga familja mbretërore Hue rreth 200 vjet më parë. Sipas disa dokumenteve, thuhet se ky treg është themeluar nga Princi Nguyen Phuc Binh (dokumenti i të cilit është Nguyen Phuoc Binh), djali i katërt i mbretit Gia Long, dinastisë Minh Mang. Tregu i parë u mbajt në tokën përballë pallatit të mbretit të rrethit Dinh Vien. Në atë kohë, tregu ishte vetëm për princat dhe princeshat e njohura në pallat, pastaj u hap për publikun për të marrë pjesë. Tregu takohet në seksionin rreth 3 km nga ura Truong Tien, rruga për në fshatin Vy Da, kryqëzimi i fshatit Nam Pho, midis 2 kthesave për në Duong No – Ngoc Anh. Tregu organizon lojëra plot gjallëri në atmosferën e gëzueshme të ditës së pranverës, kështu që tërheq gjithnjë e më shumë njerëz të marrin pjesë.

Sot tregu Gia Lac është restauruar dhe mbahet në disa vende gjatë Vitit të Ri Hënor. Tregu Gia Lac është një treg i veçantë, që tregon kulturën e mirë të njerëzve të Hue. Çdo vit, tregu Gia Lac takohet vetëm në 3 ditë të Tet. Ndonjëherë njerëzit shkojnë në treg jo për shkak të nevojës për të blerë dhe shitur, por vetëm për shkak të zakonit, sepse zakoni ka një histori të gjatë në Hue. Njerëzit që shkojnë në treg kryesisht shkojnë në treg me frymën e gëzimit, fati është kryesori, ndaj të gjithë vishen mjeshtërisht, bukur dhe me luks. Njerëzit që shkojnë në tregun Gia Lac shpesh flasin me mirësjellje dhe butësi, nuk debatojnë apo flasin me zë të lartë si tregjet e tjera normale. Turistët shkojnë Turizmi i ngjyrave Në këtë panair mund të marrë pjesë edhe Tet. Kjo është gjithashtu një nga gjëra tërheqëse kur vijnë në Hue për të vizituar në festën Tet.


Sot tregu Gia Lac është restauruar në ditët e pranverës në disa qytete të mëdha

7. Vizitoni dhe mësoni për shumë festivale tradicionale në ditën e pranverës në Hue

Rreth datës 1 Tet deri në hënën e plotë të janarit, nëse shkoni Turizmi i ngjyrave do të ketë mundësinë të vizitojë shumë festivale që zhvillohen këtu si festivali i zanave (në Dien Hoa në rrethin Phong Dien dhe qytetin Sia, komuna Quang Tho, rrethi Quang Dien); festivali i peshkimit në qytetin Lang Co (në rrethin Phu Loc dhe në Thuan An, rrethi Phu Vang); Festivali i mundjes së fshatit Sinh (në shtëpinë komunale të fshatit Lai An – fshati Sinh, komuna Phu Mau, rrethi Phu Vang) dhe festivali i mundjes së fshatit Thu Le (në qytetin Sia, komuna Quang Tho, rrethi Quang Dien); Festivali i tempullit Huyen Tran (në lagjen An Tay, qyteti Hue)… Midis tyre, festivali i mundjes së fshatit Sinh u mbajt më 10 janar. Ky është një aktivitet kulturor tradicional i banorëve të Hue, që tregon shpirtin luftarak dhe gjithashtu një mundësi për të treguar shëndetin e të rinjve në të kaluarën. Përveç elementeve shpirtërore të festivalit si urimi i njerëzve shëndet, paqe, të korra të mira dhe lumturi për të gjithë njerëzit, ky është gjithashtu një aktivitet argëtues dhe i shëndetshëm që stimulon ushtrimin e shëndetit, guximit dhe lumturisë.Të sigurt dhe të mençur për rininë e sotme. Ky festival ka një histori shfaqjeje dhe ekzistimi për më shumë se 200 vjet dhe vazhdon të ruhet dhe ruhet në jetën moderne.

Tham Khảo Thêm:  Lưu lại ngay kinh nghiệm du lịch Bà Nà Hills tự túc 2022 "đường lên tiên cảnh"

Ju gjithashtu mund të vini në Hue gjatë Tet për të vizituar dhe mësuar rreth festivalit të peshkimit në Lang Co. Kjo festë lidhet me zakonin e adhurimit të peshkut Ong të banorëve të bregdetit. Kjo festë zakonisht mbahet çdo vit më 6 të Vitit të Ri Hënor. Mijëra njerëz dhe turistë dynden për të marrë pjesë në festival dhe për të marrë pjesë në festivalin tradicional të garave me varka në fshatin e peshkimit An Cu (qyteti Lang Co, rrethi Phu Loc, Thua Thien Hue). Kjo festë konsiderohet si festivali më i madh i peshkatarëve, të cilët sigurojnë jetesën nga peshkimi dhe prodhimet e detit. Festivali tregon besimet shpirtërore të njerëzve dhe është gjithashtu një nga festivalet e mëdha të njerëzve Hue. Kjo festë tregon shpirtin e solidaritetit dhe dashurisë së njerëzve që jetojnë në zonat bregdetare. Në festival, mikpritësit shpesh organizojnë flijime solemne dhe solemne për perënditë për të treguar përkushtimin dhe respektin e tyre ndaj perëndive në det. Kjo është bukuria e kulturës dhe e jetës shpirtërore të njerëzve Hue në veçanti dhe të vietnamezëve në përgjithësi.


Festivali i mundjes në fshatin Sinh në Hue në ditën e Vitit të Ri

8. Shijoni pjata të shijshme në kuzhinën Hue në festën e Tet

Duke iu referuar kuzhinës Hue, vizitorët nuk mund të mos mendojnë për shijen e mprehtë të pjatave si supa me petë viçi Hue, orizi me midhje Hue… Në ditët Tet, kuzhina Hue është shumë më e pasur dhe më e larmishme. Delikatesat e nuancave shërbehen në restorante, hotele, dyqane. Turne me ngjyra Në festën e Tet, të gjithë mund të zgjedhin lirshëm pjata nga vegjetariane në të shijshme, nga të ëmbla në pikante… Sidomos, duke ardhur në Hue në festën Tet, do të shërbehen pjata tradicionale si banh tet. qepë të kripura, palanquin e thartë… dhe të gjitha llojet e reçelrave Hue si reçel xhenxhefili, reçel kokosi, reçel patatesh të ëmbla, reçel kungujsh, reçel me fara zambak uji etj. Me pak fjalë, duke ardhur në Hue në festën e Tet, vizitorët do të kenë mundësinë të shijojnë gatime të shijshme në kuzhinën Hue. Përveç kësaj, mos harroni të provoni pjatat mbretërore të përgatitura si “delikatesa të shijshme” që në kohët e vjetra i shijonin mbretërit në kalanë Hue në festën e Tet.

Jashtë “Gjëra tërheqëse kur udhëtoni në Hue në festën Tet” Ashtu si Cakhia TV që u përmend më lart, duke ardhur në kryeqytetin e lashtë në këtë kohë, do të ndjeni shumë gjëra të tjera interesante. Nëse nuk e keni festuar kurrë Tet në këtë tokë të Zotit, Vitin e Ri Hënor të këtij viti, provoni një herë ta vizitoni dhe zbuloni.

Cakhia TV përmbledhCảm ơn bạn đã đọc bài viết Những điều hấp dẫn khi đi du lịch Huế ngày Tết . Đừng quên truy cập Cakhia TV kênh trực tiếp bóng đá số 1 Việt Nam hiện nay để có những phút giây thư giãn cùng trái bóng tròn !

Related Posts

Cakhia TV: Địa chỉ xem Live bóng đá miễn phí

Cakhia TV: Link xem bóng đá Euro trực tuyến chất lượng nhất 2023

Cakhia TV là địa chỉ khá quen thuộc với những ai đam mê bóng đá. Web hiện đang trực tiếp những giải bóng hàng đầu thế giới,…

Du lịch bụi đến đảo Phú Quốc cần biết những kinh nghiệm gì?

Nếu bạn đang băn khoăn chưa biết khi đi du lịch bụi đến đảo Phú Quốc cần biết những kinh nghiệm gì thì bài viết này sẽ…

Những quán cafe đẹp và lãng mạn ở Hạ Long

Còn gì bằng một buổi sáng đẹp trời vừa thưởng thức tách cà phê thơm nồng vừa quan sát cảnh tàu thuyền neo đậu, cảnh giao thương…

Danh sách các món ăn ngon thu hút khách du lịch

Nhiều du khách nước ngoài sau khi đi tour Cakhia TV đã khen ngợi những món ăn mà họ đã thưởng thức trong chuyến tham quan. Họ…

Những hòn đảo đẹp nhất ở Hạ Long

Vịnh Hạ Long có 1969 hòn đảo lớn nhỏ, trong đó có rất nhiều hòn đảo tuyệt đẹp khiến du khách phải mê mẩn và ngưỡng mộ….

Mua đặc sản Phú Quốc gì về làm quà?

Phú Quốc là nơi duy nhất tại Việt Nam du khách có thể ngắm hoàng hôn trên biển. Phú Quốc có nhiều bãi biển đẹp trong xanh…

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *