Khám phá 9 địa điểm du lịch ở Buôn Mê Thuột đẹp “không thể tin nổi”

Rate this post

Buon Ma Thuot është qyteti provincial i provincës Dak Lak dhe gjithashtu qyteti qendror i Malësisë Qendrore. Kur bëhet fjalë për Buon Me Thuot, njerëzit do të mendojnë menjëherë për kopshtet e mëdha të kafesë, shtëpitë e përbashkëta, pyjet e gomës me gjethe dhe bukurinë e lumit Serepok. Përveç kësaj, Buon Ma Thuot gjithashtu tërheq turistët me ujëvarat e tij madhështore të larta, parqet e mëdha kombëtare dhe atraksionet e bukura turistike.

Artikulli më poshtë Cakhia TV do të ndajë me vizitorët 9 atraksione turistike në Buon Ma Thuot e bukur “e pabesueshme”. Turizmi Buon Ma Thuot “premton” të jetë një destinacion tërheqës që tërheq turistë vendas dhe të huaj.

1. Liqeni i Liqenit

Liqeni Lak është rreth 55 km në jug të qytetit Buon Me Thuot, në territorin e rrethit Lak. Liqeni i Lakut është mbi 500 hektarë i gjerë, është një vend me ujë simpatik që mahnit shumë turistë kur e vizitojnë për herë të parë. Liqeni i Lakut është i rrethuar nga male, duke krijuar një bukuri të egër dhe madhështore.

Nëse vizitorët vijnë në liqenin e Lakut në sezonin e shirave, ata do të shohin përrenj dhe ujëvara që derdhen në liqenin e Lak, duke krijuar një skenë jashtëzakonisht poetike dhe simpatike. Duke ardhur në Liqenin e Lakut, vizitorët do të përjetojnë shumë lloje unike të turizmit si kanoe, marrja me qira e biçikletave për të vizituar fshatrat përreth liqenit të Lak…


Liqeni i Lakut ka pamje poetike dhe romantike që magjeps shpirtin e shumë turistëve

Rreth liqenit të Lak-ut, ka një shërbim hipur në elefant, gati për t’u shërbyer vizitorëve. Shërbimi i kalërimit me elefant në Lak Lake ka shumë paketa shërbimesh nga vizitorët që mund të zgjedhin, si paketa 15-minutëshe, 30-minutëshe dhe 60-minutëshe, me çmim nga rreth 200,000 VND në 600,000 VND. Duke vizituar liqenin e Liqenit pasdite, vizitorët do të mund të shohin vijat e diellit që shtrihen përgjatë liqenit të pamasë dhe kur perëndimi i diellit gradualisht do të marrë ngjyrë vjollce, duke krijuar një pamje të paharrueshme në zemrat e turistëve. Natën, vizitorët ulen pranë liqenit për të shijuar erën, për të parë hënën me banorët vendas duke pirë verë, shkëmbejnë dhe bisedojnë.

2. Liqeni Ea Kao

Liqeni Ea Kao ndodhet në periferi të qytetit, në komunën Ea Kao, rreth 10 km në juglindje të qendrës Buon Ma Thuot. Nga qendra e qytetit Buon Ma Thuot, vizitorët mund të shkojnë në liqenin Ea Kao përgjatë autostradës 14 rreth 5 km, në kryqëzimin Y Wang dhe më pas të kthehen majtas rreth 8 km në liqen.

Liqeni Ea Kao është një nga liqenet artificiale me vlerë për sa i përket ujitjes në provincën Dak Lak. Përveç kësaj, liqeni Ea Kao është gjithashtu një destinacion i preferuar i turistëve kur vijnë në Dak Lak dhe një vend argëtimi dhe argëtimi për vendasit.


Liqeni i qetë Ea Kao është shumë i përshtatshëm për relaksim dhe pushim

Liqeni Ea Kao do të thotë se liqeni nuk thahet kurrë, liqeni është gjithmonë plot me ujë në çdo kohë të vitit. Në sezonin e shirave, nga maji deri në nëntor, uji ngrihet në digën e ujitjes, peizazhi rreth liqenit Ea Kao është jashtëzakonisht i egër me male të gjelbra të mëdha. Rreth liqenit Ea Kao, ka toka të kuqe të mbuluara me lule dhe bar, duke krijuar një pamje të gjallë dhe simpatike që do të befasojë vizitorët sikur të ishin humbur në “tokën e çudirave”.

Tham Khảo Thêm:  Chia sẻ những kinh nghiệm thuê khách sạn ở Sapa

Duke ardhur në liqenin Ea Kao, vizitorët do të shijojnë ndjenjën e ngjitjes në shpatet e kodrave, shpatet dhe shikimin e grykave misterioze. Temperatura këtu është mjaft e këndshme, rreth 21 gradë, kështu që është shumë e përshtatshme për turistët për të pushuar, për t’u çlodhur, për të hequr çdo stres dhe lodhje. Nën liqenin Ea Kao ndodhet një ekosistem i larmishëm me shumë specie ujore të ujërave të ëmbla.

3. Buon Don

Zona turistike Buon Don ndodhet në komunën Krong Na, rrethi Buon Don, rreth 42 km nga qendra e qytetit Buon Me Thuot. Zona turistike është një destinacion interesant dhe tërheqës që turistët nuk duhet ta humbasin kur vijnë në Buon Ma Thuot.

Siç e quajnë vendasit, Buon Don do të thotë “Fshati i ishullit”. Duke ardhur në Buon Don, vizitorët do të zhyten në natyrë, duke përjetuar shumë aktivitete interesante. Rrugës për në Buon Don, vizitorët do të admirojnë bukurinë madhështore të “kryeveprës” së ujëvarës me 7 degë, do të shijojnë shikimin e urave të varura që kalojnë lumin “legjendar” Serepok.


Kalërimi me elefant në Buon Don është shumë i popullarizuar nga turistët

Duke ardhur në zonën turistike Buon Don, vizitorët do të jenë në gjendje të marrin pjesë në lojëra popullore interesante si tenxhere me sy të lidhur, ecje në këmbë … mund të ulen në një kanoe duke peshkuar në lumin Serepok, të eksplorojnë ishullin e kërmillit Ea No. , të eksplorojnë Yok Don Parku Kombëtar, kalëroni një elefant përgjatë lumit Serepok… Përveç kësaj, vizitorët mund të mësojnë edhe për historinë dhe kulturën, të vizitojnë ekspozitat për të kuptuar më shumë për jetën e përditshme, zakonet dhe jetën kulturore të njerëzve të Malësisë Qendrore.

Për më tepër, vizitorët mund të shijojnë edhe shumë specialitete të Malësisë Qendrore si verë, orizi, supë e thartë me peshk në lumin Serepok, etj., të marrin pjesë në shkëmbimin kulturor të gongëve me njerëzit në fshat.

4. Dray Sap – Dray Nur – Grumbulli i ujëvarave të gjata Gia

Sistemi i 3 ujëvarave Dray Nur – Dray Sap – Gia Long i përket lumit Serepok, komunës së dyllit Dray, rrethit Krong Ana. Ky grup kullash nuk ndodhet në rrugë turistike, pak larg qendrës së qytetit Buon Ma Thuot, kështu që grupi i ujëvarave Dray Nur – Dray Sap – Gia Long ruan ende tiparet e tij të egra, fshatare, por jashtëzakonisht madhështore.

Grumbulli i ujëvarave Dray Sap – Dray Nur – Gia Long ka një sipërfaqe totale prej rreth 1655 hektarësh. Kur të mbërrijnë këtu, vizitorët do të habiten kur grupi i sfidave shfaqet si një foto me bojëra uji, misterioze dhe jashtëzakonisht tërheqëse. Si një grumbull prej 3 ujëvarash, secila ujëvarë ka bukurinë e saj, gjurmën e saj, e cila do të lërë një ndjesi të papërshkrueshme në zemrat e vizitorëve.


Ujëvara Dray Nur është po aq e bukur sa një pikturë

Me një lartësi prej rreth 50 m, ujëvara Dray Sap shtrihet rreth 100 m, kjo ujëvarë njihet si ujëvara më e bukur dhe më madhështore në Malësinë Qendrore. Ujëvara Dray Nur ndodhet në qendër të qytetit Ea T’ling, rrethi Cu Jut, megjithëse jo aq madhështore sa ujëvara Gia Long ose ujëvara Dray, ujëvara Dray Nur ka një bukuri poetike, të butë, të fshehur nën shkëmbinj.masive nën tokë. Ujëvara Gia Long është një ujëvarë në rrjedhën e sipërme në sistemin e 3 ujëvarave Dray Sap – Gia Long – Dray Nur të lumit Serepok. Ujëvara Gia Long ka një lartësi prej rreth 45 m, një gjatësi rreth 42 m, një gjerësi rreth 35 m, një pjerrësi prej 1000. Krahas ujëvarës Gia Long, ndodhet një shpellë e bukur natyrore dhe një pishinë e madhe për zanat.

5. Kisha e Zemrës së Shenjtë

Kisha e Zemrës së Shenjtë ndodhet në rrugën Phan Chu Trinh 02, Tan Loi Ward, Buon Ma Thuot City, është kisha katedrale e dioqezës Buon Ma Thuot, baza e parë misionare e malësisë.

Tham Khảo Thêm:  Chia sẻ những kinh nghiệm đi phượt Vũng Tàu cho 2 người

Duke ardhur në Kishën Thanh Tam, vizitorët do të ndihen të njohur me dizajnin si një shtëpi e gjatë e popullit Ede, e bërë tërësisht prej druri, që mban karakteristikat unike të njerëzve të Malësisë Qendrore. Kisha e Zemrës së Shenjtë është 45 m e gjatë dhe 12 m e gjerë, e vendosur në një sipërfaqe prej 828 m.2 Ky vend ka një hapësirë ​​të bollshme, mund të strehojë deri në 1200 vende. Kisha ka një arkitekturë unike dhe të sofistikuar, kështu që vizitorët mund të bëjnë foto suvenir me miqtë, të afërmit dhe familjen.


Kisha e Zemrës së Shenjtë është një destinacion që vizitorët nuk duhet ta humbasin kur vijnë në Buon Ma Thuot

Fillimisht, në zonën afër kishës Thanh Tam jetonin rreth 45 familje, të shpërndara nëpër plantacione, ku erdhën për të jetuar njerëz nga shumë lokalitete të tjera. Vetëm pas lëvizjes së migrimit të vitit 1954, numri i famullitarëve kishte arritur në 4000. Deri më tani, numri i famullitarëve është mbi 11.000 njerëz, nga të cilët janë 10.579 Kinh, 521 Ede… Komunitetet Fetare Fetare në famullitë përfshijnë Urdhrin Lasan, Urdhrin e Mbretëreshës së Paqes, Urdhrin e Bijave të Bamirësisë Vincent dhe Urdhrin e Palit.

6. Çu Yang Sin

Parku Kombëtar Chu Yang Sin është një nga atraksionet e famshme turistike në Buon Ma Thuot, është një destinacion ideal për turistët që duan të eksplorojnë natyrën, të shijojnë një vend të qetë dhe të përjetojnë në tokën malore.Pylli i Malësisë Qendrore. Chu Yang Sin ndodhet në territorin e dy distrikteve, Krong Bong dhe Lak, rreth 60 km nga qyteti Buon Ma Thuot. Kjo është një zonë malore e lartë, e përqendruar në rrjedhën e sipërme të shumë lumenjve dhe përrenjve të mëdhenj dhe të vegjël në provincën Dak Lak.


Parku Kombëtar Chu Yang Sin ka një bukuri tërheqëse të egër

Chu Yang Sin është një nga parqet kombëtare më të mëdha në Malësitë Qendrore. Parku Kombëtar Chu Yang Sin është një pyll natyror, me bukuri të egër që rrallë shihet në pyjet e tjera në Vietnam. Parku Kombëtar Chu Yan Sin ka një sistem biologjik të larmishëm, me shumë bimësi të ndryshme, specie të pasura të kafshëve dhe bimëve. Parku Kombëtar Chu Yang Sin është regjistruar me 876 lloje bimësh më të larta, nga të cilat 143 janë endemike të Vietnamit. Në veçanti, ka disa lloje shumë të rralla si rododendron, pisha Da Lat, po mu, pisha me gjethe të sheshta, hala…

Parku Kombëtar Chu Yang Sin është një nga pyjet e lashta të mbetura në Vietnam, i cili konsiderohet si pylli standard i ekosistemit Central Highlands.

7. Ujëvara Thuy Tien

Ujëvara Thuy Tien ndodhet në verilindje, komuna Ea Puk, rrethi Krong Nang, rreth 55 km nga qyteti Buon Me Thuot, ku ky është një nga atraksionet turistike që tërheq turistë vendas dhe të huaj. Rruga për në ujëvarën Thuy Tien është jashtëzakonisht e bukur me kalime dredha-dredha nëpër fusha kafeje dhe fusha të mëdha gome.

Ujëvara Thuy Tien krahasohet me flokët e butë të një vajze Ede. Me të mbërritur në ujëvarën Thuy Tien, përshtypja e parë që tërheq vizitorët janë kaskadat që kalojnë poshtë shkëmbinjve të mbivendosur, duke krijuar tre kaskada të ndryshme. Kati i parë i ujëvarës ka një pjerrësi të ulët, kështu që vizitorët mund të lëvizin lehtësisht. Në veçanti, ky kat përdoret nga shumë turistë për të luajtur rrëshqitje uji në shkallët prej guri.


Ujëvara Thuy Tien është e bukur në një mënyrë të butë, “joshëse”.

Kati i dytë i ujëvarës Thuy Tien është zgjeruar me shkallë guri të njëpasnjëshme. Kjo kaskadë është e favorizuar nga natyra për të krijuar shumë pishina të hapura, këtu vizitorët mund të notojnë rehat, të zhyten në ujin e freskët dhe blu të ujëvarës. Kati i tretë ka një pamje madhështore natyrore, konsiderohet si kati më i bukur i ujëvarës Thuy Tien, këtu vizitorët mund të mbajnë kujtime me foto të bukura të check-in-it, të shikojnë rrymat e forta. Rënia nga shkëmbinjtë e valëzuar dhe më pas zhytja në rrjedhën e madhe do të bëjë që vizitorët ndjehen të emocionuar.

Tham Khảo Thêm:  Trái Phiếu Chiết Khấu Là Gì? Điểm Khác Biệt Giữa TPCK Và Trái Phiếu Thông Thường

8. Parku Kombëtar Yok Don

Duke ardhur në Parkun Kombëtar Yok Don, vizitorët do të zbulojnë një sistem të larmishëm të florës dhe faunës, përveç kësaj, vizitorët do të kenë gjithashtu mundësinë të mësojnë për kulturën unike të shumë grupeve etnike në Malësitë Qendrore. Terreni i Parkut Kombëtar Yok Don është relativisht i sheshtë, në të cilin gjenden dy male jashtëzakonisht të famshme Yok Don dhe Reheng. Në Yok Don, pylli parësor zë më shumë se 90% të sipërfaqes së kopshtit, i cili është një habitat i favorshëm për kafshët dhe bimët.

Yok Don është një nga kopshtet më të mëdha natyrore në Vietnam, duke mbuluar një sipërfaqe prej rreth 115,540 hektarësh. Në të jetojnë 464 lloje bimësh, 62 lloje gjitarësh, 196 lloje zogjsh, 40 lloje zvarranikësh, 13 lloje amfibësh dhe rreth 100 lloje insektesh. Sidomos në Parkun Kombëtar Yok Don, ekziston një pyll i thatë me dioptera gjethegjerë, i njohur edhe si pylli dipterokarp. Përveç kësaj, Yok Don është gjithashtu një vend për të ruajtur vlerat unike kulturore të pakicave etnike të Malësisë Qendrore si Laos, Ede, M’Nong…


Pylli i bukur karakteristik me gjethe të Parkut Kombëtar Yok Don

Duke ardhur në Parkun Kombëtar Yok Don, vizitorët do të shijojnë lloje të veçanta të eko-turizmit si hipur në elefant, ecje, biçikletë malore… Gjatë natës, vizitorët mund të vizitojnë ndonjë gjë, vizitojnë kafshë të egra, gjatë ditës vizitorët mund të lundrojnë në Serepok. lumë me kanoe, vizitoni fshatrat e banorëve autoktonë dhe shijoni pjata të veçanta si orizi, pula e pjekur në skarë. , Vera…

9. Ako Dong Dong

Fshati Ako Dong, i njohur gjithashtu si fshati Co Thon, i përket fshatit Ma Rin, një fshat Ede, i vendosur rreth 2 km nga qyteti Buon Ma Thuot. Buon Ako Dong do të thotë pellg ujëmbledhës, është pikënisja e shumë përrenjve si Ea Dung, Ea Ding, Ea Pui, Thun M’nung dhe veçanërisht përroi më i madh në Buon Ma Thuot është përroi Ea Nuol. Ky është një nga destinacionet që nuk duhet humbur në udhëtimin tuaj në Buon Ma Thuot. Buon AKô Dong konsiderohet një model i një shtëpie të gjatë tradicionale me pamje të bukur.


Buon Ako Dong përmban shumë gjëra interesante që i bëjnë shumë turistë kurioz

Buon Ako Dong ka rreth 300 shtëpi tradicionale të rreshtuara përgjatë rrugës kryesore, 27 shtëpi të gjata dhe 4 grupe gong Knăh, shtëpitë e vjetra janë një kulturë unike indigjene që tërheq turistët vendas dhe të huaj në fshat. E veçanta e fshatrave në këtë vend është vallja legjendare e gongut. Gongu konsiderohet gjëja më e shenjtë për bashkatdhetarët dhe shfaqet në vendin më luksoz të radiostacionit. Ju do të zhyteni në vallet e gongut që i bëjnë jehonë tingullit të Malësisë Qendrore.

Më lart, Cakhia TV ka “zbuluar” për vizitorët 9 destinacione turistike të bukura “të pabesueshme” Buon Ma Thuot. Shpresojmë, me informacionin e dobishëm që Viet Fun ka ndarë, do t’i ndihmojë vizitorët të zgjedhin një destinacion në një udhëtim kuptimplotë dhe argëtues Buon Ma Thuot. Nëse keni pyetje rreth atraksioneve të tjera turistike në Vietnam, mos hezitoni të na kontaktoni në 028 7300 6749 për keshillë.

Cakhia TV përmbledhCảm ơn bạn đã đọc bài viết Khám phá 9 địa điểm du lịch ở Buôn Mê Thuột đẹp “không thể tin nổi” . Đừng quên truy cập Cakhia TV kênh trực tiếp bóng đá số 1 Việt Nam hiện nay để có những phút giây thư giãn cùng trái bóng tròn !

Related Posts

Cakhia TV: Địa chỉ xem Live bóng đá miễn phí

Cakhia TV: Link xem bóng đá Euro trực tuyến chất lượng nhất 2023

Cakhia TV là địa chỉ khá quen thuộc với những ai đam mê bóng đá. Web hiện đang trực tiếp những giải bóng hàng đầu thế giới,…

Du lịch bụi đến đảo Phú Quốc cần biết những kinh nghiệm gì?

Nếu bạn đang băn khoăn chưa biết khi đi du lịch bụi đến đảo Phú Quốc cần biết những kinh nghiệm gì thì bài viết này sẽ…

Những quán cafe đẹp và lãng mạn ở Hạ Long

Còn gì bằng một buổi sáng đẹp trời vừa thưởng thức tách cà phê thơm nồng vừa quan sát cảnh tàu thuyền neo đậu, cảnh giao thương…

Danh sách các món ăn ngon thu hút khách du lịch

Nhiều du khách nước ngoài sau khi đi tour Cakhia TV đã khen ngợi những món ăn mà họ đã thưởng thức trong chuyến tham quan. Họ…

Những hòn đảo đẹp nhất ở Hạ Long

Vịnh Hạ Long có 1969 hòn đảo lớn nhỏ, trong đó có rất nhiều hòn đảo tuyệt đẹp khiến du khách phải mê mẩn và ngưỡng mộ….

Những điều hấp dẫn khi đi du lịch Huế ngày Tết

Nëse keni ndërmend të shkoni Turizmi i ngjyrave Në festën e Tet, le të fillojmë të planifikojmë tani për të pasur një udhëtim mbresëlënës pranveror në kryeqytetin…

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *