Chia sẻ những kinh nghiệm đi du lịch Mỹ Tho Tiền Giang đầy đủ nhất

Rate this post

Tien Giang është një nga provincat në rajonin jugperëndimor. Qyteti im Tho, Tien Giang është një destinacion i famshëm turistik, që tërheq shumë turistë afër dhe larg. Duke ardhur në këtë vend, ju mund të vizitoni hambarët e frutave të mbushura me fruta dhe shumë skena unike të bukura. Artikulli vijues i Cakhia TV dëshiron të ndajë përvojat më të plota të udhëtimit në My Tho, Tien Giang në mënyrë që të keni një udhëtim më të plotë për të zbuluar këtë vend.

-> Artikull i ngjashëm: Mbajtja e “500k” për luftën në Cu Lao Thoi Son Tien Giang

1. Mjetet e udhëtimit për në My Tho Tien Giang

70 km në jug të qytetit Ho Chi Minh, My Tho Tien Giang ka një vend të përshtatshëm dhe të lehtë trafiku. Duhet vetëm rreth 1 orë për të udhëtuar me makinë ose motoçikletë për të arritur në Tien Giang. Përveç kësaj, turistët që udhëtojnë në grupe ose kompani mund të zgjedhin një autobus për në My Tho në stacionin e autobusëve Mien Tay, i cili është gjithashtu shumë i përshtatshëm.

Përvoja ime e udhëtimit në Vietnam

Mund të shkoni në stacionin e autobusit Mien Tay për të gjetur një makinë për t’u kthyer në My Tho

Mbërritja Zbulo My ThoNë varësi të destinacionit që do të vizitoni, mund të zgjidhni të shkoni me shumë mjete si varka, taksi, autobusë, taksi me motor… Për një rrugë të shkurtër, duhet të zgjidhni të merrni një taksi, ose një taksi me motor. Me taksi me motoçikletë, ju duhet të negocioni çmimin paraprakisht. Për udhëtime më të gjata, duhet të merrni një autobus që është edhe i lirë dhe i sigurt.

Tour perëndimor 1 ditor (MY THO - BEN TRE) |  Con Lan - Con Phung - faltore Vinh Trang

2. Çfarë duhet të luajë My Tho Tien Giang?

I favorizuar nga natyra për shumë skena të bukura, ky vend tërheq gjithnjë e më shumë turistë nga e gjithë bota për ta vizituar. Këtu janë disa vende të famshme për argëtim dhe vizitë në My ThoTien Giang ju mund të kurseni:

· Cai Be Tregu Lundrues

West River ka një “specialitet kulturor” që tërheq gjithmonë këdo, që është tregu lundrues. Tregu lundrues Cai Be është një nga Atraksionet turistike më të njohura në Tien Giang. Ky treg ndodhet në ishullin Tan Phong në lumin Tien që kufizohet me tre provincat Tien Giang, Vinh Long dhe Ben Tre. Varkat dhe varkat e mbushura me fruta dhe produkte bujqësore që lundrojnë në lumë janë një imazh i paharrueshëm në zemrat e turistëve.

Nëse vini në tregun lundrues Cai Be rreth orës 6 të mëngjesit, vizitorët do të mund të marrin pjesë në tregun më të mbushur me njerëz dhe aktiv. Skena e varkave të ngarkuara, tregtarëve që tregtojnë pikërisht mbi ujë është një pamje e bukur dhe e vërtetë e jetës së thjeshtë të njerëzve këtu.

Tham Khảo Thêm:  Bí quyết ăn uống khi đi du lịch Nha Trang vào dịp Tết

Në mëngjes herët, kur zbardh agimi, rrezet e diellit të mëngjesit shkëlqejnë dhe ngjyrat e gjalla të frutave e bëjnë këtë treg lundrues më të shkëlqyer.

Përvoja ime e udhëtimit në Vietnam

Aktivitete emocionuese tregtare në lumin në tregun lundrues Cai Be

Për t’iu shërbyer nevojave të njerëzve dhe vizitorëve, tregu lundrues jo vetëm që shet fruta bujqësore, por ka edhe pjata rustike dhe të shijshme për mëngjes. Ndjenja e uljes në barkë duke shijuar mëngjesin në gjendje lundruese është gjithashtu një gjë interesante që duhet të provoni.

Në veçanti, në hapësirën e freskët, të shikosh lart në lindjen e diellit, qiellin me re, malet, të relaksosh këmbët dhe të pish një filxhan kafe është një përvojë e rrallë. Ju keni plotësisht mundësinë t’i ndjeni këto emocione Cai Be treg lundrues.

Tour perëndimor 1 ditor (CAI BE - VINH LONG) |  Ishulli Tan Phong - Fshati Tradicional i Artizanatit - Kopshti Fruta

· Loving Cai Be Garden

Loving Cai Be Garden I quajtur si një hambar i madh frutash në rajonin jugperëndimor, kur vini këtu, nuk mund të humbisni mundësinë për të vizituar dhe admiruar kopshtet e frutave të mbushura me fruta. Kopshti Cai Be është një nga hambarët e mëdhenj të frutave, lloje të ndryshme dhe me cilësi të lartë, i vendosur përgjatë bregut verior të lumit Tien, në qytetin Cai Be, rrethi Cai Be, provinca Tien Giang.

Duhet përmendur frutat e famshme dhe të shijshme në këtë tokë si kuarteti durian, duriani me qumësht me fara të vogla, mango e rërës Hoa Loc, pomelo, longan, portokalli mjaltë, portokalli dheu, shafran i Indisë, mandarina, kumbulla, rambutan. vjedhin etj.

Loving Cai Be Garden Ndër pemët frutore më të bollshme janë të shpërndara pothuajse gjatë gjithë vitit, në çdo stinë, vizitorët në Cai Be kanë gjithmonë fruta të shijshme për të shijuar. Turizmi i kopshtit Cai Be është më aktiv në verë (nga maji deri në gusht të kalendarit hënor).

Përvoja ime e udhëtimit në Vietnam

Foto të bukura në kopshtin Cai Be

Kur hyjnë në kopshtin e madh të frutave, vizitorët mund të shohin degë të mbushura me fruta kudo. E gjithë pema është e rrethuar nga pemë, kështu që ju do të mund të merrni frymë në ajër të pastër. Për më tepër, duke ecur në kopshtin e madh të frutave, vizitorët do të ndihen jashtëzakonisht të relaksuar.

Përveç shijimit të pamjes, vizitorët janë gjithashtu të lirë të shijojnë shijen e freskët të Frutat speciale të Tien Giang. Aroma dhe ëmbëlsia e frutave këtu do t’i bëjnë vizitorët të kujtohen përgjithmonë.

Tour perëndimor 1 ditor (Tregu lundrues Cai Be - Vinh Sang Kdl)

· Thoi Son Isle

Thoi Son Isle I njohur gjithashtu si Con Lan (në kuartetin e shpirtrave: Long – Lan – Quy – Phung), ndodhet në rrjedhën e poshtme të lumit Tien, në komunën Thoi Son, qyteti My Tho, provinca Tien Giang. Ky është një destinacion turistik i fundjavës në Tien Giang që tërheq qindra mijëra vizitorë çdo vit.

Ishulli Thoi Son është një tokë që merr shumë stimuj nga natyra, më shumë se ishujt e tjerë. Ajo ka një sistem kopshtesh të mëdha dhe kopshte të bollshme frutash.

Vizitoni Thoi Son IsletTuristët do të mund të notojnë mbi ujin e gjelbër të freskët, duke parë pemishtet në të dy anët e rrugës. Në të njëjtën kohë, vizitorët vizitojnë edhe fermën e bletëve, shijojnë produktet e mjaltit si çaj, verë, pelte mbretërore…

Tham Khảo Thêm:  Du lịch Hạ Long có gì vui?

Përvoja ime e udhëtimit në Vietnam

Udhëtim me karrocë me kuaj për të vizituar peizazhin e ishullit Thoi Son

Aktivitete të tjera eksperimentale sjellin gjithashtu shumë gjëra interesante për vizitorët si vizita në një fabrikë të karamele kokosit, punime artizanale nga pemët e kokosit, kalërimi në një karrocë me kuaj në rrugën e fshatit, dëgjimi dhe shkëmbimi i këngëve popullore me ju. Shumë aktivitete interesante si kapja peshk, gara me kuaj, foto me pitonët… Ky vend me siguri do t’i kënaqë vizitorët për një udhëtim.

Tour perëndimor MY THO - BEN TRE - CAN tho 2N1Đ |  Cu Lao - Festivali i tortës - Tregu lundrues - Kopshti i frutave dhe vizita në tempull

· Plazhi Tan Thanh

Plazhi Tan Thanh I njohur gjithashtu si plazhi Go Cong ndodhet në komunën Tan Thanh, rrethi Go Cong. Ky plazh është rreth 7 km i gjatë, ka një shtrirje të gjatë me rërë të zezë dhe konsiderohet si një nga plazhet më të veçanta në Tien Giang. Ende me guxim të egër, plazhi Tan Thanh është një vend interesant për të eksploruar “ndryshimin e erës”.

Rëra këtu është e zezë dhe uji i detit është kafe për shkak të baltës aluviale. Prandaj, vizitorët nuk duhet të zgjedhin të notojnë këtu. Megjithatë, vizitorët duhet të provojnë aktivitete të tjera të tilla si ecja për të admiruar detin dhe qiellin, pjesëmarrja në përvojën e kruarjes së molusqeve me peshkatarët këtu.

Përveç kësaj, skena e peshkimit të njerëzve në det është gjithashtu një imazh i bukur dhe idilik që e bën shpirtin e vizitorëve më të relaksuar.

Përvoja ime e udhëtimit në Vietnam

Bukuria idilike e plazhit Tan Thanh

Koha më e mirë e ditës për të shkuar Plazhi Tan Thanh Është nga ora 8 deri në 9 të mëngjesit, në atë kohë dielli nuk ka kaluar, është ideale për të bërë fotografi dhe për të vizituar ndonjë gjë. Bërja e fotove në urën e vogël që të çon në det 300 m të gjatë është një eksperiencë që nuk duhet ta humbisni.

Përveç vizitave të bukura, frymëmarrjes së ajrit të pastër, vizitorët mund të “shkojnë në treg” për ushqim deti pikërisht në det. Këtu mund të blini gaforre, gaforre, molusqe me çmime shumë të volitshme. Ose mund të zgjidhni të hani ushqim deti të freskët në restorantet buzë detit. Nuk ka asgjë më të mirë se sa të shijoni shijen e shijshme të ushqimeve të detit duke admiruar peizazhin e bukur.

-> Shih më shumë: Duke udhëtuar në Perëndim, çfarë ka për të luajtur??

· Fagoda Vinh Trang

Nje nga Atraksione unike turistike shpirtërore në My Tho Tien Giang është faltore Vinh Trang. Ky është tempulli më i madh në provincën Tien Giang, rreth 5 km nga qyteti My Tho. Faltorja ndodhet në rrugën Nguyen Trung Truc, në fshatin My An, komuna My Phong, është një relike e lashtë dhe unike arkitekturore dhe artistike.

Tempulli u ndërtua në fillim të shekullit të 19-të, me një kombinim të arkitekturës lindore dhe perëndimore duke krijuar një veçori unike por harmonike në secilën linjë të gdhendur.

Përvoja ime e udhëtimit në Vietnam

Arkitekturë unike jashtë faltores Vinh Trang

Pjesa e përparme e tempullit është arkitekturë moderne perëndimore me kolona të holla, harqe të lakuar, modele shumëngjyrëshe që i bëjnë vizitorët të ndihen sikur kanë humbur në një tempull të huaj. Por kur hyni brenda, bukuria e Azisë është ajo që vizitorët do ta ndjejnë më qartë.

Tham Khảo Thêm:  Quy định Về Vốn Pháp định Và Các Ngành Nghề Cần Vốn Pháp định

Sistemi i diafragmave dhe statujave prej druri janë gdhendur me mjeshtëri dhe mjeshtëri për të krijuar stabilitet për të gjithë tempullin.

-> Le të zbulojmë: Përvojat më të fundit të kthimit të shpinës në Tien Giang me motoçikletë

3. Specialitete në My Tho Tien Giang

Të udhëtosh kudo, ndoshta të mësosh dhe të shijosh specialitetet e atij rajoni është diçka që vizitorëve nuk u mungon kurrë. Në My Tho Tien Giang, do të kënaqeni Pjata të shijshme tipike të Perëndimit Te behesh Petë e mia Tho, banh beo në tregun Hang Bong, supë me petë pule

Përveç kësaj, ushqime të tilla si bananet me kokos, rrotullat e pjekura në skarë të tregut Gao, kërmijtë e orizit Tan Phong … janë pjata tërheqëse për turistët.

Përvoja ime e udhëtimit në Vietnam

Tortë speciale në Tien Giang

Për të shijuar këto specialitete, mund të gjeni restorante kudo në My Tho, Tien Giang.

4. Bujtina dhe hotele në Tien Giang

Sipas vlerësimeve të turistëve, motele dhe hotelet këtu nuk janë shumë të shtrenjta, cilësia e shërbimit është gjithashtu mjaft e mirë. Shumica e hoteleve janë të përqendruara në Rrugën Trity April dhe Trung Trac në My Tho City. Ju lëvizni në këtë zonë për të marrë me qira një dhomë kur udhëtoni për një kohë të gjatë.

Disa hotele mund të vizitoni si hotel Song Tien në 101 Trung Trac me çmime që variojnë nga 150k – 350k. Hotel Cong Doan ndodhet në 61, 30 Prill, çmimi i dhomës është nga 150k – 300k.

Përvoja ime e udhëtimit në Vietnam

Song Tien Hotel – një hotel i mirë dhe i përballueshëm në My Tho për turistët që të zgjedhin të qëndrojnë

Mekong My Tho Hotel, adresa në 1A Tet Mau Than, Ward 4, çmimi varion nga 500k – 800k, pak më i lartë se hotelet e tjera, por cilësia është shumë më e mirë.

Western Cai Be - Can Tho 2N1D Tour |  Ishulli Tan Phong - FESTIVAL TORTash - Tregu lundrues - Kopsht frutash dhe vizitë në tempull

5. Disa shënime të tjera kur udhëtoni për në My Tho Tien Giang

– Duhet të pyesni dhe të negocioni çmimin përpara se të blini ose përdorni shërbimin.

– Duhet të sjellë krem ​​kundër diellit, ombrellë, kapele, krem ​​kundër diellit kur vjen në stinën e diellit dhe ombrellë, mushama … kur vjen në sezonin e shirave.

– Mund të sillni me vete barnat e nevojshme si qetësues dhimbjesh, reduktues të temperaturës, ilaçe për dhimbje stomaku; fasha mjekësore dhe antiseptikë për të parandaluar shfaqjen e rasteve. Është gjithashtu thelbësore të vishni xhaketa shpëtimi dhe pajisje mbrojtëse kur udhëtoni në ujë.

Përvoja ime e udhëtimit në Vietnam

Është e nevojshme t’i përmbaheni veshjes së jelekëve të shpëtimit kur vizitoni lumin

-> Ndoshta doni të dini: Përvojat e udhëtimit perëndimor nga a në z

Më lart janë të gjitha informacionet e nevojshme që përmbledh Cakhia TV për ju që të jeni më të sigurt në udhëtimin tuaj për të vizituar dhe eksploruar tokën e My Tho, Tien Giang. Ju uroj te kaloni mire Turizmi Tien Giang argëtuese, e sigurt.

Përmbledhje e argëtimit të udhëtimit në VietnamCảm ơn bạn đã đọc bài viết Chia sẻ những kinh nghiệm đi du lịch Mỹ Tho Tiền Giang đầy đủ nhất . Đừng quên truy cập Cakhia TV kênh trực tiếp bóng đá số 1 Việt Nam hiện nay để có những phút giây thư giãn cùng trái bóng tròn !

Related Posts

Cakhia TV: Địa chỉ xem Live bóng đá miễn phí

Cakhia TV: Link xem bóng đá Euro trực tuyến chất lượng nhất 2023

Cakhia TV là địa chỉ khá quen thuộc với những ai đam mê bóng đá. Web hiện đang trực tiếp những giải bóng hàng đầu thế giới,…

Du lịch bụi đến đảo Phú Quốc cần biết những kinh nghiệm gì?

Nếu bạn đang băn khoăn chưa biết khi đi du lịch bụi đến đảo Phú Quốc cần biết những kinh nghiệm gì thì bài viết này sẽ…

Những quán cafe đẹp và lãng mạn ở Hạ Long

Còn gì bằng một buổi sáng đẹp trời vừa thưởng thức tách cà phê thơm nồng vừa quan sát cảnh tàu thuyền neo đậu, cảnh giao thương…

Danh sách các món ăn ngon thu hút khách du lịch

Nhiều du khách nước ngoài sau khi đi tour Cakhia TV đã khen ngợi những món ăn mà họ đã thưởng thức trong chuyến tham quan. Họ…

Những hòn đảo đẹp nhất ở Hạ Long

Vịnh Hạ Long có 1969 hòn đảo lớn nhỏ, trong đó có rất nhiều hòn đảo tuyệt đẹp khiến du khách phải mê mẩn và ngưỡng mộ….

Những điều hấp dẫn khi đi du lịch Huế ngày Tết

Nëse keni ndërmend të shkoni Turizmi i ngjyrave Në festën e Tet, le të fillojmë të planifikojmë tani për të pasur një udhëtim mbresëlënës pranveror në kryeqytetin…

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *