“Bật mí” Top 15 vườn trái cây nổi tiếng ở Bến Tre không thể bỏ qua

Rate this post

Ben Tre është një tokë e famshme për kopshtet e saj të gjelbra dhe frutat harlisur. Gjatë katër stinëve, Ben Tre ka gjithmonë pemë frutore që me radhë japin fruta, duke i sjellë vizitorëve afër dhe larg shijen e ëmbël të natyrës.

Artikulli vijues i Cakhia TV do t’ju prezantojë vizitorëve Top 15 kopshtet e famshme të frutave në Ben Tre nuk mund të injorohet. Nëse planifikoni të vizitoni këto kopshte, ju lutemi “shënoni” listën në fletoren tuaj. Këto do të jenë kopshte frutash për ju që të keni përvoja argëtuese dhe emocionuese.

-> Artikuj të ngjashëm: Top 5 tempujt e shenjtë të famshëm në Ben Tre

1. Kopshti Cai Mon

* Adresë: Komuna Vinh Thanh, rrethi Cho Lach, provinca Ben Tre.

* Karakteristikë:

– Duke qenë një nga kopshte të famshme frutash në Ben Tre.

– Çdo vit në Vitin e Ri Hënor (5 maj), këtu ka një festë frutash.

– Ky vend ka shumë lloje frutash si grejpfrut, rambutan, durian, mangosteen, piper longan, mango rëre, bon bon, jackfruit, mollë, sapodilla, qumësht gjiri, papaja…

por djali mund të flasë anglisht në shtëpi

Pemë durian të mbushura me fruta në kopshtin e frutave Cai Mon

– Vizitorët mund të mbledhin fruta dhe t’i shijojnë ato në kopsht, dhe në të njëjtën kohë, njerëzit këtu do t’ju udhëzojnë se si të mbillni dhe kujdeseni për disa pemë frutore. Përveç kësaj, vizitorët mund të shohin edhe forma shumë të veçanta frutash dhe të vizitojnë kopshtin e luleve zbukuruese Cai Mon me shumë lloje lulesh brilante.

Udhëtim 2 ditë 1 natë Saigon - Ben Tre - Cai Mon - Cho Lach - My Tho

2. Kopshti Tan Phu Hue

* Adresë: fshati Tan Quy, Tan Phu, Chau Thanh, Ben Tre.

* Karakteristikë:

– Fryti kryesor i Kopsht frutash me ngjyrë është rambutan. Hue Garden ka specie rambutan si Thai rambutan, Longan rambutan, Savanna Rambutan… Kopshti ka edhe disa fruta të tjera si bon bon, mangosteen, pomelo…

– Hapësirë ​​e hapur dhe e pastër.

– Përveç vjeljes dhe shijimit të frutave këtu, vizitorët mund të shijojnë edhe gatime lokale të përgatitura nga pronari i kopshtit.

por djali mund të flasë anglisht në shtëpi

Rambutan i shijshëm dhe i mbushur me fruta në Hue Garden

Tour perëndimor 1 ditor (MY THO - BEN TRE) |  Con Lan - Con Phung - faltore Vinh Trang

3. Kopshti i thesarit

* Adresë: fshati Tan Bac, komuna Tan Phu, rrethi Chau Thanh, Ben Tre.

* Karakteristikë:

– Kopshti Bao Thach shpesh organizon një shuplakë frutash me fruta të stinës të mbledhura në kopsht.

– Ky vend ka edhe disa lojëra popullore, shërbim karroce me kuaj dhe ka një vend për të pushuar për vizitorët që duan të qëndrojnë gjatë natës.

por djali mund të flasë anglisht në shtëpi

Rambutan në kopshtin e frutave Bao Thach

-> Duhet të shihni: 20 vende për të vizituar dhe udhëtuar në Ben Tre

4. Kopshti i Shtatë Thao

* Adresë: 236/92 Vinh Nam, Vinh Thanh, Cho Lap, Ben Tre.

Tham Khảo Thêm:  Hồ Sơ Quyết Toán Thuế TNDN & ưu đãi Thuế TNDN Năm 2019

* Karakteristikë:

– Fruti kryesor në Kopshti i Shtatë Thao është durian, kështu që vizitorët që vijnë këtu do ta shijojnë durian të qetë. Pronari i kopshtit shet gjithashtu durian që vizitorët t’i sjellin me një çmim të përballueshëm.

– Kopshti ka një pellg peshqish për vizitorët që të peshkojnë ose të hanë pjatat e peshkut të kapur nga këtu.

por djali mund të flasë anglisht në shtëpi

Kopshti Durian është mjaft tërheqës në kopshtin Bay Thao – Cho Lap, Ben Tre

Turne perëndimor 1 ditor - Toka e kokosit - Cai Mon

5. Kopshti im i shtëpisë

* Adresë: 126C Tan Quy Hamlet, Komuna Tan Phu, Ben Tre.

* Karakteristikë:

– Ka shumë lloje frutash si rambutan, mangosteen, durian, pomelo, bon bon… Vizitorët mund të zgjedhin frutat për t’i shijuar në kopsht ose ta blejnë si dhuratë.

– Ka një lojë me shuplaka kanalesh për të kapur peshk, peshkim.

– Ka shumë pjata të shijshme fshatare jugore si bretkosat e pjekura në skarë në fushë, qull pule në kopshtin tonë, peshk kokë gjarpëri në skarë, sallatë kërmilli nga vendi ynë, miu i kokosit…

por djali mund të flasë anglisht në shtëpi

Turistët vijnë për të vizituar dhe shijuar fruta të shijshme në kopshtin Que Ta

Saigon - Tay Ninh - My Tho - Ben Tre - Can Tho 5 ditë turne

VF67: Tour Saigon – Tay Ninh – My Tho – Ben Tre – Can Tho 5 ditë

Koha: 5 dite

Automjeti: Udhëtim/Aeroplan – Kthimi në Makinë/Aeroplan

Fillo:Ditore

Orari: Vizitë në Saigon – Tempulli Cao Dai – Tunelet Cu Chi – My Tho [ Cồn Lân – Làng Nghề Truyền Thống ] – Ben tre [ Cồn Phụng ] – Manastiri Truc Lam Zen – Kopshti Frutash – Tregu Noi Cai Rang – Can Tho/Saigon

6. Kopshti i Six Sum

* Adresë: Tan Tay, Tan Phu, Chau Thanh, Ben Tre.

* Karakteristikë:

– Ka një shumëllojshmëri frutash si rambutan, durian, grejpfrut…

– Në këto kopsht frutash në Ben Tre, Qëndrimi i shërbimit të Sau Sum vlerësohet nga shumë vizitorë si profesionist.

– Ka shumë pjata tërheqëse lokale për vetëm 15,000 VND ose më shumë.

por djali mund të flasë anglisht në shtëpi

Kopshti Six Sum në Ben Tre

-> Duhet parë: Përvojat për të shkuar në Ben Tre të vetë-mjaftueshme me motoçikletë

7. Kopshti me tre pllaka

* Adresë: fshati Phu Hiep, komuna Vinh Binh, rrethi Cho Lach, Ben Tre.

* Karakteristikë:

– Hapësira është e ajrosur, e gjerë dhe e qetë.

– Ka shumë fruta të njohura në Ben Tre. Vizitorët këtu nuk janë të kufizuar në numrin e frutave dhe orët e vizitës, kështu që ata mund të argëtohen në kopsht.

– Ka një sërë gatimesh vendase që janë tipike për këtë tokë.

por djali mund të flasë anglisht në shtëpi

Kopshti i frutave Ba Ngoi nuk kufizon kohën për të vizituar dhe numrin e frutave për të ngrënë

Turne 1 ditor në Western Fruit Garden (Ben Tre - Cho Lach)

8. Kopshti Dai Loc

* Adresë: fshati Son Chau, komuna Son Dinh, rrethi Cho Lach, Ben Tre.

* Karakteristikë:

– Kampus i madh me një sipërfaqe prej mbi 20,000 m2Kopshti Dai Loc ka jo vetëm fruta, por edhe lule zbukuruese, pellgje dhe kanale.

– Vizitorët mund të shijojnë një shumëllojshmëri frutash si pomelo me lëkurë të gjelbër, rambutan, durian, bon bon…

– Përveç kësaj, ky vend ka gjithashtu një sërë aktivitetesh argëtuese si peshkim rekreativ, shëtitje me varkë për ndonjë gjë interesante, don ca tai tu…

– Kopshti Dai Loc shërben pjata lokale dhe shtëpi për vizitorët që të qëndrojnë.

por djali mund të flasë anglisht në shtëpi

Kopshti Dai Loc nuk ka vetëm fruta, por edhe lule

Tour Ben Tre - Cai Mon - Cho Lach - Vinh Sang - Can Tho 4 ditë 3 netë

9. Kopshti i Hieu

* Adresë: fshati Tan Qui, komuna Tan Phu, rrethi Chau Thanh, Ben Tre.

Tham Khảo Thêm:  Những địa điểm vui chơi ở Hà Nội giá rẻ

* Karakteristikë:

– Frutat kryesore në kopshtin Hieu janë rambutanët. Prandaj, vizitorët duhet të vijnë këtu në sezonin rambutan për të shijuar shijen e lëngshme të shumë llojeve të ndryshme të rambutanit.

– Shërbyer pjata lokale si peshk i skuqur, karavidhe në avull, qull pule…

por djali mund të flasë anglisht në shtëpi

Kopshti Hieu në Chau Thanh – Ben Tre

-> Artikulli që duhet parë: Udhëtimi në Perëndim për të marrë pjesë në festivalin e shijshëm dhe të sigurt të frutave Ben Tre 2020

10. Kopshti i varur

* Adresë: fshati Tan Qui, Chau Thanh, Ben Tre.

* Karakteristikë:

– Ka fruta të pasura si rambutan, luleshtrydhe, guava, durian…

– Ka pjata të servirura në kopsht si peshk gjigant i skuqur, sallatë banane, karkaleca lumi të pjekur në skarë…

por djali mund të flasë anglisht në shtëpi

Guava është një frut i veçantë në kopshtin Hung

11. Kopshti Hai Leo

* Adresë: Hoa Nghia, Cho Lach, Ben Tre.

* Karakteristikë:

– Lloji i pemës është kryesisht rambutan, kështu që ka shumë lloje të ndryshme të rambutanit që vizitorët të shijojnë.

– Vizitorët mund të blejnë rambutan me një çmim të lirë.

por djali mund të flasë anglisht në shtëpi

Kopsht i dyfishtë rambutan në Ben Tre

Ben Tre Garden Tour 1 ditor

12. Kopshti Tam Loc

* Adresë: fshati Phu Hiep, komuna Vinh Binh, rrethi Cho Lach, Ben Tre.

* Karakteristikë:

– Ka shumë lloje frutash të pasura si rambutan tajlandez, durian, ido longan, mango, guava, jackfruit, kumbulla…

– Ndodhet pranë lumit, kështu që hapësira është e freskët dhe peizazhi është i qetë.

– Ekziston një fermë bletësh, kështu që vizitorët mund të vizitojnë procesin e bletarisë dhe të blejnë mjaltë këtu.

– Shërbyer pjata fshatare si pulë e pjekur me kripë, peshk kokë gjarpëri të zier me pagur, kërmilli orizi me alkool Phu Da, petulla…

por djali mund të flasë anglisht në shtëpi

Kopshti i famshëm Tam Loc longan në Ben Tre

13. Kopshti Thanh Son

* Adresë: Komuna Vinh Binh, rrethi Cho Lach, Ben Tre.

* Karakteristikë:

– Ndodhet pranë dunës Phu Da, e njohur edhe si “kërmijtë e orizit”, sepse kërmijtë e orizit këtu janë të bardhë, të lëngshëm dhe krokantë. Vizitorët mund të vizitojnë dunën Phu Da dhe më pas të shkojnë në kopshtin Thanh Son për të pushuar dhe eksploruar.

– Bimët kryesore në kopshtin Thanh Son janë mango. Mysafirët mund të shijojnë mango të pjekura ose të hanë pjata me bazë mango.

por djali mund të flasë anglisht në shtëpi

Katër mango të çmuara në kopshtin Thanh Son

14. Con Phung

* Adresë: Komuna Tan Thach, rrethi Chau Thanh, provinca Ben Tre.

* Karakteristikë:

– Nje nga destinacioni i famshëm turistik i Ben Tre, Con Phung është një zonë e madhe eko-turizmi në të cilën ka një kopsht frutash të mbushur me fruta. Vizitorët këtu mund të shijojnë frutat e stinës si rambutan, longan, durian, mangosteen, fruta dragoi…

por djali mund të flasë anglisht në shtëpi

Kopshti i frutave Con Phung ndodhet në zonën e ekoturizmit Con Phung

– Con Phung ka një relike unike fetare kokosi, një fabrikë karamele kokosi dhe një fermë bletësh për vizitorët.

– Shumë lojëra tërheqëse si motori i ujit, peshkimi i krokodilit, tërheqja me vozë…

– Vizitorët gjithashtu mund të dëgjojnë don ca tai tu dhe të blejnë suvenire të bukura të bëra nga kokosi.

Turne 1 ditor Ben Tre - Phong Nam - Nhon Thanh

15. Con Quy

* Adresë: Ndodhet midis komunave Tan Thach dhe Quoi Son, rrethi Chau Thanh, provinca Ben Tre.

Tham Khảo Thêm:  ​“Viên ngọc mới” của du lịch Nha Trang – Đảo Bình Ba

* Karakteristikë:

– Ka shumë fruta të stinës si longan, grejpfrut, portokall, rambutan, mandarinë, longan, durian…

– Dëgjoni don ca tai tu dhe uluni në një varkë për të admiruar peizazhin simpatik të lumit të rajonit jugperëndimor.

– Ka shumë pjata fshatare të servirura si sallata e kërmillit të hidhur me banane, karkaleca kokosi të pjekur, peshk pambuku i gatuar në supë të thartë, goby hotpot, peshk koka gjarpri i zier…

– Vizitoni fabrikën e ëmbëlsirave të kokosit.

por djali mund të flasë anglisht në shtëpi

Vizitorët në Con Quy vizitojnë procesin e prodhimit të karamele kokosit këtu

Gjërat që duhet të vini re kur vizitoni kopshtet e frutave në Ben Tre

– Kur shkon turizmin e kopshteve frutore Nëse e ndiqni turin ose shkoni vetë, duhet të përgatisni edhe një xhaketë të hollë me mëngë të gjata dhe një kapele me buzë të gjerë, sepse në kopsht do të ketë edhe vende me diell.

– Duhet të përgatisni pak krem ​​kundër insekteve.

– Pemishtet shpesh kanë milingona, veçanërisht kopshtet me portokall dhe grejpfrut.

– Çdo pronar i pemishtes ka rregulloret e veta si koha për të hyrë në portë, zona ku mund të mblidhen frutat… Prandaj, vizitorët duhet të marrin vesh paraprakisht për të mos humbur kohë kur vijnë.

Kur vizitoni, nëse doni të zgjidhni fruta për t’i ngrënë aty për aty, duhet gjithashtu të pyesni pronarin e kopshtit se ku mund të mbledhin, shmangni mbledhjen e pemëve që njerëzit i përdorin për mbjellje ose për qëllime të tjera. Nëse dëshironi të blini fruta si dhuratë, gjithashtu duhet të pyesni me kujdes se sa kushton dhe të kërkoni udhëzime për t’i vjelë, shmangni mbledhjen e frutave të rinj dhe të gjallë.

– Vizitorët duhet të ruajnë higjienën e përbashkët në zonën e kopshtit, të shmangin hedhjen e mbeturinave ose thyerjen e degëve që i shkaktojnë dëm pronarit të kopshtit.

por djali mund të flasë anglisht në shtëpi

Duke vizituar kopshtin e frutave, vizitorët duhet t’i kushtojnë vëmendje higjienës së përgjithshme, të shmangin hedhjen e mbeturinave, të thyejnë degët…

Kopsht frutash perëndimore Shumica e kopshteve janë të pasura me fruta, por në varësi të stinës, ka fruta që pëlqejnë vizitorët. Pra, kërkoni me kujdes paraprakisht për të shmangur hyrjen në kopsht jo sipas dëshirës suaj.

Këtu është lista 15 kopshte të famshme frutash në Ben Tre që Cakhia TV dëshiron t’u prezantojë vizitorëve. Ka shumë kopshte të tjera, shumë tërheqëse frutash në Perëndim që Cakhia TV nuk i ka përmendur. Ju lutemi shihemi për artikuj të tjerë që do të ndajmë më shumë.

Duke ardhur në kopshtet e frutave, vizitorët do të zhyten në hapësirën e freskët të natyrës, do të shijojnë shijen e shijshme të frutave katër stinësh dhe do të shijojnë ndjenjën e relaksit plot rehati. Cakhia TV uron që të zgjidhni një kopsht të përshtatshëm frutash në Ben Tre për të eksploruar dhe përjetuar.

Nëse keni nevojë për këshilla për Turneu në Ben Tre ose turne kopshtesh frutash, ju lutemi mos hezitoni të kontaktoni Cakhia TV në 028 7300 6749. Ne jemi të specializuar në turnetë perëndimore, duke i kthyer vizitorët për të eksploruar dhe përjetuar kopshtin.

Sipas Cakhia TVCảm ơn bạn đã đọc bài viết “Bật mí” Top 15 vườn trái cây nổi tiếng ở Bến Tre không thể bỏ qua . Đừng quên truy cập Cakhia TV kênh trực tiếp bóng đá số 1 Việt Nam hiện nay để có những phút giây thư giãn cùng trái bóng tròn !

Related Posts

Cakhia TV: Địa chỉ xem Live bóng đá miễn phí

Cakhia TV: Link xem bóng đá Euro trực tuyến chất lượng nhất 2023

Cakhia TV là địa chỉ khá quen thuộc với những ai đam mê bóng đá. Web hiện đang trực tiếp những giải bóng hàng đầu thế giới,…

Du lịch bụi đến đảo Phú Quốc cần biết những kinh nghiệm gì?

Nếu bạn đang băn khoăn chưa biết khi đi du lịch bụi đến đảo Phú Quốc cần biết những kinh nghiệm gì thì bài viết này sẽ…

Những quán cafe đẹp và lãng mạn ở Hạ Long

Còn gì bằng một buổi sáng đẹp trời vừa thưởng thức tách cà phê thơm nồng vừa quan sát cảnh tàu thuyền neo đậu, cảnh giao thương…

Danh sách các món ăn ngon thu hút khách du lịch

Nhiều du khách nước ngoài sau khi đi tour Cakhia TV đã khen ngợi những món ăn mà họ đã thưởng thức trong chuyến tham quan. Họ…

Những hòn đảo đẹp nhất ở Hạ Long

Vịnh Hạ Long có 1969 hòn đảo lớn nhỏ, trong đó có rất nhiều hòn đảo tuyệt đẹp khiến du khách phải mê mẩn và ngưỡng mộ….

Những điều hấp dẫn khi đi du lịch Huế ngày Tết

Nëse keni ndërmend të shkoni Turizmi i ngjyrave Në festën e Tet, le të fillojmë të planifikojmë tani për të pasur një udhëtim mbresëlënës pranveror në kryeqytetin…

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *